kormánytisztviselők;kormánytagok;lehallgatási botrány;megfigyelési botrány;

- Pintér Sándor a lehallgatási botrányról: „Nekem ilyen kijelentésem sosem volt, és most sem teszem meg” (videó)

Eltérő kormányzati kommunikációs stratégiák: lepattintás, hosszas mellébeszélés, másokra hárítás, kétségbe vonás, hallgatás.

Egymásra és másokra mutogatnak a miniszterek és az államtitkárok a Pegasus-, azaz a megfigyelési, lehallgatási botrány ügyében – szűrte le a szerdai kormányülésre a Karmelita kolostorba érkező politikusok helyszíni válaszaiból a Telex munkatársa – derült ki a lap által készített videóból. Így továbbra sem lehet tudni, hogy vett-e a magyar állam a Pegasus nevű izraeli kémprogramból, és használták-e a kormány kritikusainak a lehallgatásához.

 – Elkezdődött a kormányülés, sietek „cikibe' vagyok” – ezzel hárította el a Telex újságírójának kérdéseit Magyar Levente, a Külgazdasági és külügyminisztérium államtitkára. A később érkezett Varga Judit igazságügyi miniszter már szakmai köntösbe próbálta csomagolni a semmit. Így:

„Nézze, ezek olyan szakmai kérdések, amelyekre igazságügyi miniszterként semmiféle rálátásom nincsen, én a jogszabályok betartásáért felelek.”

Arra a kérdésre, hogy adott-e felhatalmazást arra, hogy a Pegasus-ügyben a sajtóban megnevezett embereket lehallgassák, Varga Judit azt mondta:

„Nézze, Magyarországon alkotmányvédelem zajlik, ugye. Ez azt jelenti, hogy alkotmányos rend elleni, illetve mindenféle hírszerzésgyanús eseteket, tevékenységeket kell vizsgálni. Ezeknek a tevékenységeknek a vizsgálatáért, szakmailag a Belügyminisztérium a felelős, oda tartozik és a szakszolgálatokhoz. Tehát az Igazságügyi Minisztérium (IM) azért felel, hogy a jogszabályi kellékek meglegyenek, semmilyen szakmai kérdést nekem nem áll módomban felülvizsgálni. (...) Az engedélyek ki vannak szervezve aláírásra az államtitkár úrra, Völner Pálra. Ő az aki az engedélyeket megadja vagy megtagadja.”

A tárcavezető, aki szerint inkább a francia, a német kormányt vagy az Egyesült Királyságét kellene faggatni a lehallgatási ügyben, és ez csak egy „nemzetközi hisztériakeltés”, még hozzátette, hogy az IM a titkos információgyűjtésnek az alkotmányos rendjében a formai dolgokért felel, a szakmai tartalomért nem, ezért arra kérte a riportert, hogy a belügyminiszterhez forduljon.

Jött is Pintér Sándor.... A ki tudja-e jelenteni, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal nem használt és nem vett a botrányban szereplő lehallgatásra alkalmas eszközt, a belügyi tárca vezetője leszögezte:

„Nekem ilyen kijelentésem sosem volt, és most sem teszem meg.”

Pintér jótanácsként visszakérdezett, hogy az újságírók miért nem fordulnak az „országgyűlési bizottsághoz, Stummer úrhoz. Javasolta, kérdezzék meg például őt.   

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter szerint nem tudják, hogy „a sajtóban mi terjed el”. Hozzátette:

„Ez egy dolog, hát valaki mond valamit, de kémszoftverről beszélünk. Ez nem kémszoftver! Legutóbb, amikor megkérdeztek a Fudan Egyetem kapcsán, akkor azt kérdezték, hogy nem kémeket fognak-e képezni, arra azt mondta, hogy minden állam a saját érdekeit védje meg. Hát ez ebbe a körbe tartozik...”

Mager Andrea, a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter szerint a kormány egyáltalán nem folytat semmilyen olyan tevékenységet, ami törvénytelen megfigyelést vagy illegális adatgyűjtést jelentene.

„Utoljára ilyet a Gyurcsány-kormány végzett”– állította.

Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára rezzenéstelen arccal semmit sem reagált arra a kérdésre, hogy ki kell-e vizsgálni a Pegasus-ügyet. Ugyanígy tett az utolsóként érkező Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere is.

A főpolgármester a fővárosi antitestszűrés összesített eredménye alapján azonnali lépéseket követel a kormánytól.