Izrael;megfigyelés;kémprogram;Pegasus;

- Már hosszú ideje botrányok övezik az izraeli kémprogramot gyártó cég tevékenységét

Egy helyi szakújságíró azt mondja, túl negatív híre van a szoftvernek és az ország általában szeret pozitív dolgokban feltűnni.

"Az NSO egyáltalán nem egy közismert cég Izraelben...nem gondolom, hogy (erről) egyáltalán tudna bármit az átlag izraeli. Ebben része lehet annak is, hogy az izraeli sajtóban sem igazán szerepel, nem foglalkoznak vele az újságok. Ami igazán riasztó, hogy még most sem téma a cég tevékenysége, holott Izraelben működik és egy világraszóló botrány főszereplője"

- nyilatkozta a hvg.hu-nak adott interjújában az izraeli nocamels.com nevű angolnyelvű tech-magazin főszerkesztője. Ricky Ben-Davidot a nemrég kirobbant megfigyelési botrány visszhangjairól kérdezte a portál.

A szakújságíró azt mondta, az izraeliek jobban szeretnek a pozitív sztorikhoz kapcsolódni, amikor a világ az izraeli innováció sikereiről beszél, most azonban ennek sötét oldala került előtérbe. felhívta a figyelmet arra is, hogy az NSO-nak nem ez az első nagyobb botránya már, ugyanis 2016-ban egy emirátusokban élő emberjogi aktivista telefonjára érkezett egy gyanús link, ami kattintás esetén feltelepítette volna a Pegasus szoftverét. Végül az érintett gyanút fogott és egy kanadai cég azonosította a behatolást. 

Ráadásul az izraeli védelmi tárca kiterjedt ismeretekkel rendelkezik a cég valós képességeiről és természetesen az ügyfeleiről is.   

"Talán elérkezhet az a pont is, ahol Izrael számára már túl magas lesz a politikai/diplomáciai ára annak, hogy a NSO ugyanúgy működhessen tovább, mint eddig, de őszintén szólva kétlem, hogy erre sor kerülne. Szinte mindenki, aki kutatásokat, vizsgálatokat, nyomozást folytatott a Pegasussal kapcsolatban egybehangzóan állítja, hogy egy páratlan technológiáról van szó, ami elképesztő hatalmat és beavatkozási lehetőségeket biztosít a tulajdonosa számára"

- fogalmazott Ricky Ben-David. 

Mint lapunk is megírta, az izraeli NSO által kifejlesztett Pegasus nevű kémprogram célpontjai között számos médium, így a Le Monde, a The Guardian és a The Washington Post, valamint számos francia újságíró és médiavezető megtalálható. Magyarországról a Direkt36 portál két újságírója érintett, de a hírek szerint szintén megfigyelték a hvg.hu korábbi munkatársát, Dercsényi Dávidot, valamint Gödöllő polgármesterét és a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét.

Az illetékes kormánytagok - Pintér Sándor, Varga Judit vagy éppen Gulyás Gergely - maszatol az ügyben és egyikük sem jelentette ki, hogy Magyarország nem vásárolt a kémprogramból.

Mindenről beszélt a tárcavezető, csak arról nem, hogy Magyarországon is használják-e a telefonok megfigyelésére alkalmas eszközt.