Egy új hongkongi tanulmány megállapította, hogy a Pfizer/BioNTech Covid-19 vakcinájával oltottak 10-szer több antitesttel rendelkeznek, mint azok, akik a kínai Sinovac vakcináját kapták, és az utóbbiak a vírust célzó proteinek olyan szintjét termelték, amely „hasonló vagy alacsonyab”" volt annál a szintnél, mint amennyit a gyógyult betegeknél tapasztaltak.
A Hongkongi Egyetem tanulmányát a Lancet Microbe című szaklapban pénteken tettek közzé. A kutatók ebben arra a következtetésre jutnak, hogy
Szakértők szerint azonban egyre több bizonyíték van arra, hogy minél magasabb az antitestek szintje, annál erősebb és hosszabb ideig tart a koronavírus-fertőzéssel szembeni védelem, írja a Sourh China Morning Post (SCMP).
Benjamin Cowling és Gabriel Leung vezető epidemiológusok, valamint Malik Peiris virológus tanulmányukban azt írták: „A vizsgálatunkban azonosított neutralizáló antitestek koncentrációjának különbségei jelentős különbségeket jelenthetnek a vakcina hatékonyságában.”
A SCMP-nek adott interjúban Cowling vezető kutató megjegyezte, hogy a mérsékelt szintű védelem még mindig jobb, mint a semmi, és arra buzdította a hongkongiakat, oltassák be magukat.
Hongkongban csütörtökig több mint 4,5 millió adag Covid-19 vakcinát adtak be - mintegy 2,6 millió adagot a Pfizer/BioNTech-ből, és mintegy 1,8 millió adagot a Kínában gyártott Sinovac vakcinájából. Az oltási kampány elhúzódott a városban, és a város lakosságának csak mintegy negyede van teljesen beoltva.
Az ellenanyag-vizsgálatban a Hongkongi Egyetem 1442 egészségügyi dolgozója vesz részt. A vizsgálat szerint a két dózist kapó 93 személyből jelentősen megemelkedett az antitestek szintje annál a 63 embernél, akik Pfizer/BioNTech készítményét kapták meg. A 30 Sinovac-oltásban részesült személy ellenanyag-koncentrációja eközben az első oltás után „alacsony”, a második oltás után pedig „közepes” volt.
A Pfizer/BioNTech-et kapóknál is eltérő antitest szintet mértek. Ugyanakkor azoknál, akiknél ez a szint a legalacsonyabb volt, ennek mértéke még mindig magasabb volt azokénál, akiket Sinovac-kal oltottak és akiknek a legtöbb antitestjük képződött a kínai vakcina beadása után.
Cowling szerint a két szer közötti különbség összhangban van a gyártók által a harmadik fázisú klinikai vizsgálatok során jelentett eltérésekkel, amelyek szerint a BioNTech 95 százalékban hatékony, míg a Sinovac esetében 50,7 százalékban.
A latin-amerikai országban sokan újra megfertőződtek koronavírussal azok közül, akiket már kétszer beoltottak a kínai vakcinával. Magyarországon egy másik kínai terméket, Sinopharmot alkalmaztak tömegesen.