euró;forint;fizetőeszköz;

- Euróval szeretnének fizetni a magyarok

Ugyanakkor Matolcsy György nagyon nem akarja a közös uniós fizetőeszköz hazai bevezetését.

A magyarok 69 százaléka szívesen fizetne itthon euróval a forint helyett

- idézi a portfolio.hu az Eurobarométer felmérését

Utóbbi három százalékpontos növekedést jelent az egy évvel korábbiakhoz képest. A megkérdezettek 26 százaléka nem akar eurót. Ez öt százalékpontos csökkenés. Mindez azt jelenti a portál összegzése szerint, hogy a koronavírus-járvány közepette egyre népszerűbbé vált az euró a magyarok körében, miközben a kormány és a jegybank egységesen azt kommunikálja, hogy Magyarország rosszul járna az euróval, ezért nem érdemes belépni.

"Nem hiszem, hogy hirtelen még európártibbá váltak a magyarok, sokkal inkább a nemzeti valutának a válság során mutatott rossz teljesítménye, a gyenge forint böjtje mutatkozik meg a közvéleménykutatók adataiban" - jegyezte meg a portfolio.hu-nak Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora. Megjegyezte, azokban az országokban a legmagasabb az euró bevezetésének támogatottsága, ahol gyors a fizetőeszköz értékvesztése és magas az infláció. Utóbbi helyek egyébként Romániát és Magyarországot említik. 

Bod Péter Ákos úgy látja, hogy egy kis, nyitott országnak, amelynek akkora a nemzeti jövedelme, mint egy nagyobb német város GDP-je, egyáltalán nem szólnak gazdasági, üzleti érvek az önálló valutarendszer fenntartása mellett.

Hozzátette azt is, hogy nem lenne idehaza öt százalékos az infláció, ha már korábban teljesítettük volna a belépési feltételeket és bevezettük volna az eurót. A mostani gyors áremelkedést részben a forint árfolyamának a gyengülése okozza, ami mögött viszont sajnos ott áll a fejlettségünkhöz képest nagy államadósság, és a nem túl jó országkockázat – mondta a professzor.

A magyar kormány és a jegybank ugyanakkor elveti az euró bevezetését. Korábban Orbán Viktor arról beszélt, csak Hollandia és Németország nyert ezzel, a többiek súlyos veszteségeket szenvedtek el. Mint lapunk is beszámolt róla, Matolcsy György pedig nemrég a Magyar Nemzet hasábjain arról elmélkedett, hogy az eurózónából nem lehet kilépni, csak az EU-ból való kilépéssel, amit józan ember nem vállal: így válna véglegessé az euróval együtt Magyarország lemaradása is.

Korábban percekkel a megnyitást követően lehalt az igénylések leadására szolgáló kormányzati oldal. Most több lépést is bejelentett a kabinet.