Litvánia a hadsereget is be akarja vetni az illegális bevándorlók számának erőteljes növekedése miatt, a balti állam így kívánja megerősíteni a Belarusszal közös határszakasz védelmét. Elrettentő hatású jelzésként pedig kerítést is emelnek –jelentette be Ingrida Simonyte kormányfő Vilniusban. Mindemellett fel akarják gyorsítani a menedékkérelmek elbírálását, s a kormány már korábban szükségállapotot hirdetett a menekültáradat miatt.
Litvánia és Belarusz közös határa 680 kilométer hosszú. Ez egyben az Európai Unió külső határa is. Az utóbbi hetekben jelentősen megnőtt az illegális határátlépők száma. A minszki hatóságok aktívan vesznek részt abban, hogy menekülteket „dobjanak át” a határon – jelentette ki Simonyte. Azzal vádolta Alekszandr Lukasenko rezsimjét, hogy szándékosan megkönnyítette a határátlépést a főleg a Közel-Keletről érkezettek számára. „Véleményünk szerint ez többek között arra irányul, hogy kárt okozzon hazánknak, destabilizálja a helyzetet” – tette hozzá. A kormányfő szerint Minszk a belarusz fővárosba szóló ingyen repülőjegyet ajánlott fel a menekülteknek, amire legalább egy Litvániába érkezett migráns esetében bizonyítékot találtak. „Vannak utazási irodák, közvetlen járatok, amelyek például Minszket Bagdaddal kötik össze, és akadnak irodák mind Belaruszban, mind más országokban, amelyek... ’turistákat’ csábítanak Minszkbe" – fejtette ki Simonyte a Reuters hírügynökségnek. „A folyamatot hibrid agressziónak tekintjük, amely nem Litvánia, hanem az egész Európai Unió ellen irányul" – tette hozzá. Ennek egyrészt az az oka, hogy az EU csalásnak minősítette a tavaly augusztusi belarusz elnökválasztást, másrészt pedig az, hogy a súlyos belarusz jogsértések, illetve az ellenzéki Roman Protaszevics gépének Minszkbe térítése miatt az Unió igen kemény szankciókat fogadott el Lukasenko rezsimjével szemben.
Ylva Johansson uniós biztos azzal vádolta Belaruszt, hogy az EU-val való konfliktusában politikai célokra használja fel a menekülteket. Egy héten belül becslések szerint 700 menekült érkezett onnan Litvániába. Minszk „embereket használ fel a balti állam destabilizálására” – mondta el Johansson a Funke Médiacsoport újságíróinak. A biztos kezelhetőnek nevezte a helyzetet. Utalt arra, hogy Európa külső határairól van szó, így együttes fellépésre van szükség. Litvánia segítséget kap az EU határőrizeti ügynökségétől, a Frontextől, s valamennyi tagállam kapacitásait és erőforrásait fel lehetne használni a menekültek ellátására.