A tavalyi 5 százalékos zsugorodás után az idei évre 5-5,5 százalékos gazdasági növekedést vár Magyarországon a Kopint–Tárki Konjuktúrakutató Intézet, amely ezzel áprilisi, 4,5 százalékos előrejelzését felfelé módosította. A második negyedév nagyon magas, 10 százalék feletti éves növekedést fog hozni, de ennek fő oka a tavalyi jelentős, 13 százalékot meghaladó visszaesés. Az év második felében már jóval alacsonyabb növekedési ütem jöhet, az infláció gyors emelkedése pedig súlyos veszélyt jelent – mondta el Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a kutatóintézet friss konjunktúra-jelentésének bemutatóján.
Jelenleg a magyar fogyasztói árindex a második legmagasabb az Európai Unióban és kétszerese az uniós átlagnak. Májusban 5,1 százalékos inflációt mért a KSH, a júniusi adat pedig csütörtökön érkezik, de Palócz Éva szerint valószínűleg az is 5 százalék körül lesz. Az idei év egészére a Kopint-Tárki 4,2 százalékos inflációt vár szemben a korábbi 3,7 százalékos előrejelzéssel.
Magyarországon az infláció meglehetősen ragadós, ha megindul felfelé, gyorsan beépül a termelők várakozásaiba, akik már preventíven elkezdenek árat emelni, így gyorsul az infláció - fogalmazott a vezérigazgató. Az idén várhatóan az üzemanyagok és az élvezeti cikkek ára emelkedik majd erőteljesen: előbbi az olajár, utóbbi az adó növekedése miatt. A tartós fogyasztási cikkeknél a korábbinál erőteljesebb drágulás jöhet, a szolgáltatások ára viszont mérsékeltebben emelkedik az idén.
Világgazdasági szinten az OECD legfrissebb prognózisa a tavalyi 3,5 százalékos globális visszaesés után 5,8 százalékos gazdasági növekedést vetít előre az idei évre, és 4,4 százalékost jövőre. Lefelé mutató kockázatot az infláció erősödése és a monetáris feltételek szigorodása, valamint a pandémia újbóli fellángolása jelenthet – mutatott rá Nagy Katalin, a Kopint Konjunktúrakutatási Alapítvány ügyvezető igazgatója. Az EU 27 tagállamában 4,9 százalékos gazdasági növekedés várható, de az infláció erősödése és a vírusmutánsok terjedése bizonytalanságot jelent.
Az ipari termelés és a világkereskedelem konjunktúráját éli, a kapacitáskorlát és a hirtelen megnövekedett ipari kereslet ugyanakkor a nyersanyagok – az olaj, az ipari fémek – árában korábban soha nem látott növekedést hozott. Az olajárak az év során várhatóan tovább emelkednek, de nem olyan extrém módon, mint az ipari fémeké. A vasért például áprilisról májusra 15 százalékkal kellett többet fizetni, aminek fő oka, hogy Kína a hatalmas infrastrukturális beruházásai révén jelentős elszívó hatással bír a világpiacon. Ezek a nagymértékű áremelkedések előbb-utóbb a fogyasztói árakba is átgyűrűznek.