;

Norvégia;koronavírus;delta variáns;

- Norvégia kivár a totális nyitással

A járványügyi adatok egyelőre nem adnak okot aggodalomra, de nem lehet kizárni a járvány negyedik, delta variáns okozta hullámát.

Norvégiában felfüggesztik a járványügyi korlátozások végső szakaszának feloldását a koronavírus új, fertőzőbbnek tartott delta variánsa miatt - derült ki az ország miniszterelnökének hétfői bejelentéséből. Jóllehet Erna Solberg újságírók előtt leszögezte, a járványügyi adatok egyelőre nem adnak okot aggodalomra, de nem lehet kizárni a járvány negyedik, a delta variáns okozta hullámát sem. Hozzátette, elsősorban az oltatlanok, valamint az oltás eddig csak első adagját felvevők vannak veszélyben. Mind Solberg, mind pedig Bent Höie egészségügyi miniszter úgy vélték, hogy a variáns akár már június folyamán meghatározóvá válhat az országban.

Norvégiában június közepén kezdték meg az enyhítéseket a járvány lassítására hozott utolsó korlátozásokon, a hétfői bejelentés értelmében azonban ezek feloldásáról legkorábban július végén döntenek.   

Így tehát egyebek között továbbra is 20 fő marad a magánlakásokban tartott összejövetelek maximális létszáma, és maradnak a szórakozóhelyeket, éttermeket és sporttermeket érintő korlátozások is.
Erna Solberg

Norvégia az oltási kampányban a Pfizer és a Moderna vakcináit használja. A norvég Nemzeti Közegészségügyi Intézet (FHI) adatai szerint az 5,3 milliós ország felnőtt lakosságának csaknem kétharmada kapta meg eddig a Covid-19 elleni oltás legalább egyik adagját, 37 százalékuk pedig már mindkét oltást felvette.

Az oslói kormány szeptemberben hoz döntést a 16-17 éves fiatalok beoltásával kapcsolatban.

Mindeközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) részéről azt közölték, hogy az először Indiában azonosított mutáció egyre inkább dominánssá válik világszerte, sokan pedig aggodalmukat fejezték ki a különböző vakcinák a mutációval szembeni hatékonyságát illetően.  

Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) adatai szerint Norvégiában az elmúlt 15 napban 100 ezer lakosra 47,3 fertőzés jutott, az itt mért, a vírussal összefüggő halálozási arány pedig alacsony.

A szervezet azzal indokolta Orbán szerepeltetését a listán, hogy mióta pártjával együtt 2010-ben hatalomra került, lépésről lépésre az ellenőrzésük alá vonták a magyar médiát.