egészségügy;kórház;járvány;követelés;felmondási szabályok;

Képünk illusztráció

- Félmilliós kártérítést követelt a kórház egy ápolónőtől

Az asszony a TASZ-hoz fordult, a vidéki egészségügyi intézmény szóban visszakozott, de ha kell a jogvédők bíróságon is kiállnak a nővér mellett.

Nemrég még félmillió forintos kártérítést követelt az egyik vidéki kórház egy ápolónőtől, aki azért mondott fel a felmondási tilalom alatt, hogy az iskolabezárások miatt otthon maradhasson 8 éves autista kisfiával – számolt be az esetről csütörtöki riportjában az RTL Híradó.

Ágnes elkeseredésében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezethez fordult. Mint mondta, 25 éven át dolgozott ugyanabban a kórházban ápolóként, és tavasszal ő is aláírta az új jogállásról szóló munkaszerződést, igaz, nehéz szívvel, hiszen el sem tudta képzelni, hogy akárcsak két napig ne legyen munkája.

Ekkor azonban már élt a járványhelyzet miatti szabályozás, a felmondási tilalom. Csakhogy neki két gyermeke van, a kisebbik 8 éves és autista, egyszerűen nem lehetett otthon hagyni egyedül, amikor bezártak az iskolák. A testvére 17 éves az érettségire készült, a nagymama pedig már idős.

Ezért kérelmet írt az egészségügyi intézmény vezetőjéhez, hogy engedélyével felmondhasson, ám elutasították, amit úgy élt meg, mint egy „gyomorrúgást”.

Ennek ellenére az ápolónő beadta a felmondást, erre a kórház közölte vele: fizessen félmillió forintot. A munka törvénykönyve ugyanis lehetővé teszi, hogy ilyen esetben a munkáltató egyhavi bért visszakövetelhessen, csakhogy Ágnes még a felét sem: 220 ezer forintot vitt haza havonta. Ennek ellenére a kórház vezetősége ahhoz ragaszkodott, hogy az asszony jubileumi juttatásából vonják le a több mint dupla összeget. 

Az ápolónő nem fizetett és a TASZ-hoz fordult, a kórház ekkor már visszakozott, és csak Ágnes tényleges egyhavi bérére tartott igényt. Ám a TASZ jogásza, Takács Ádám szerint ennyi sem jár az intézménynek.

„Ha Ágnes kitölti a felmondási idejét, és nem okoz kárt a kórháznak, akkor nem kell megfizetnie a követelt kártérítést”– tette hozzá.

A riportból kiderült, végül a kórház szóban elfogadta Ágnes és a TASZ érvelését, és úgy tűnik, eltekintenek a követeléstől, ám ha mégis bíróság elé vinnék az ügyet, a TASZ jogászai képviselik majd a kórház egykori dolgozóját, akinek azóta új állása van, és napi 4 órában dolgozik.

Megérkezett Varga Judit válasza az Európai Bizottsághoz a magyar “pedofiltörvénnyel” kapcsolatos fenntartásokra.