;

labdarúgó Eb;EURO2020;

- Eb-gondolat: Vörös és kék

A La Derniere Heure című belga lap internetes kiadásának legelső híre az volt csütörtökön: Roberto Martinez szövetségi kapitány a katari vb-ig marad a posztján. Ebből kitetszik, van némi jelentősége a futballnak Belgiumban is.

Pláne, hogy péntek este Eb-csúcsrangadó lesz Münchenben. Nem túlzás: Belgium négy győzelmet és 8-1-es gólkülönbséget, Olaszország szintén négy nyertes mérkőzést és 9-1-et számlál. S a „vörös ördögök” nem elégszenek meg ennyivel: „Újabb diadalra várok, semmi másra” – mondta Thomas Meunier.

Nem lesz egyszerű. Itáliáé a 2021-ben zajló Euro 2020 második legoffenzívabb csapata. (A negyeddöntő mezőnyéből a legtöbb támadást a spanyolok, a legkevesebbet az angolok vezették eddig.) S az olasz mérleg egészen kiváló a belgák ellen: 14 győzelem, valamint egyaránt négy döntetlen és vereség. Ám Belgium válogatottja 1972-ben éppen az azúrkékekkel szemben jutott az Európa-bajnokság négyes döntőjébe – a bronzmeccset a negyedik helyezésével lesújtó csalódást keltő magyar csapattal vívta –, majd 1980-ban szintén a squadra azzurrával szemben jutott az Eb döntőjébe, méghozzá Rómában.

Az olaszok mindenekelőtt szakvezetőjükben bíznak. Lorenzo Insigne azt mondta: „Mancini játéka a természetes élőhelyem.” S Itáliában nagyra értékelik a Jorginho, Verratti, Barella, Locatelli középpályás készlet minőségét is. Meg persze az immár 324. (a válogatottban 59.) alkalommal együtt játszó Bonucci, Chiellini védőkettős tudását és tapasztalatát.

A két válogatott külön oldalon van. Az egyik (Olaszország) azok közé tartozik, amelyek már nyertek Eb-t. Ilyen még Spanyolország (háromszor), Dánia és Csehország (Csehszlovákia jogán).

Belgium – Angliához, Ukrajnához, Svájchoz hasonlóan – soha nem hódította el a kontinens trófeáját, a másik három még döntőt sem vívott. A világ- és Európa-bajnoki címet sosem szerző belgák, nem mellesleg, a FIFA-világranglista vezetői, de hogy miért, az legalább akkora talány, mint az, hogy miért kellett nagy méretű, ám kis ívű magyar plakátokon Brüsszelt megállítani.

A különös kampány kiagyalóit talán éppen a vörös ördögök kifejezés tévesztette meg. 

Az sem tetszett nekik, hogy a belvárosban laknak, és arra is panaszkodtak, hogy nem lehetett tágra nyitni a szobák ablakait.