oltások;koronavírus;fertőzöttek;delta variáns;

- A WHO figyelmeztet: Ismét nőtt a koronavírus-fertőzöttek száma Európában

„Ilyen számok mellett a pandémia még korántsem ért véget. Hiba lenne az ellenkezőjét feltételezni”.

Tíz hét folyamatos csökkenés után ismét nőni kezdett Európában a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma – jelentette be csütörtökön Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai igazgatója. Sajtótájékoztatóján a járvány újabb hullámának veszélyére figyelmeztetve, elmondta:

„a múlt héten 10 százalékkal nőtt az újonnan regisztrált fertőződések aránya, a növekedés magyarázata pedig az utazások, az összejövetelek és a társadalmi távolságtartásra vonatkozó korlátozások enyhítése. (...) Miközben Európában megjelent a járvány delta variánsa, a kontinensen még mindig milliók nincsenek beoltva, s elkerülhetetlen a járvány újabb hulláma, ha az emberek fegyelme lanyhul”.

A fokozottabban fertőzőképes, először Indiában azonosított vírusmutációt már Európa több országában azonosították, a variáns okozta megbetegedések miatt pedig néhány helyen ismét szigorítottak a járványügyi rendelkezéseken.

A WHO részéről kiemelték azt is, hogy augusztusra a járványügyi korlátozások nagy részét várhatóan feloldják, jóllehet a térségben élők jelentős része erre az időre még mindig nem lesz teljesen beoltva.

A világszervezet adatai szerint a kontinensen élők csupán 24 százaléka kapta meg valamelyik vakcina mindkét dózisát, az idős lakosság fele, valamint az egészségügyi dolgozók 40 százaléka pedig továbbra sincs megfelelően védve.

„Ilyen számok mellett a pandémia még korántsem ért véget. Hiba lenne az ellenkezőjét feltételezni”– szögezte le az igazgató.

Catherine Smallwood, a WHO európai részlegének rendkívüli helyzetekkel foglalkozó vezetője szintén hangsúlyozta a megelőzés fontosságát, kiemelve a teszteléseket és a kontaktkutatást, hozzátéve, hogy a járvány elleni legfontosabb fegyver az oltás.

Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ (ECDC) a múlt héten azt közölte, hogy idén nyáron vélhetően a delta variáns lesz a meghatározó Európában, s a mutáció augusztus végéig akár az újonnan azonosított fertőzések 90 százalékát is okozhatja. Az ECDC szerint a delta változat 40-60 százalékkal fertőzőbb, mint az Angliában azonosított alfa variáns, a kutatások pedig megegyeznek abban, hogy a kétdózisú oltások első adagja csak korlátozott védelmet nyújt ellene.

Koike Jurikó elnézést kért azért, amiért nem tudott dolgozni ebben a fontos időpontban.