katonai büdzsé;Palkovics László;

- A megkerülhetetlen katonai beszerző céget lenyelte az állam, Palkovics hadiipari nagyember lesz

Lassanként az innovációs és technológiai tárca vezetője lesz a kormány legerősebb csúcsminisztere.

Annak ellenére, hogy árkartell miatt a vizsgálat indult ellene, kiváló évet zárt tavaly a Milipol Zrt. A fegyveres testületek kedvenc beszállítója 8,8 milliárd forintos éves forgalom mellett rekordösszegű, közel 2,2 milliárdos nyereséget könyvelt el.

 

A Milipol volt az a cég, amelyet a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) tavaly nyáron megpróbált kizáratni a Magyar Honvédség kétmilliárd forintos lőszerbeszerzéséből, írja a 24.hu. Ám végül a cég mégis elnyerte a megbízást, 40 millió darab parabellum lőszer leszállítását, ami aztán jelentősen megdobta a forgalmát.

Tulajdonosai most mégis megválnak tőle: a 24.hu úgy tudja: az állam vásárolta ki őket: a Milipolt a Techimpex Kft. nevű állami cég vette meg. Ugyanis az állam eddig hiába próbálta megkerülni a Millipolt - a cég nélkül több tucat katonai gyártóhoz nem fért hozzá. (Hogy mit csinált a mindennapokban a Milipol, arról itt olvashat.)

A cégvásárlást intéző Techimpex sem marad változatlan, a most a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Zrt. alá tartozó vállalatból egy újabb ügynökséget hoznak létre. A Védelmi Export Ügynökség (VEX) kikerül a HM EI Zrt. alól, a tervek szerint a nemzetközi és kormányközi fegyver- és hadiipari kereskedelemben kap feladatot.

2020 januárjában egy törvénymódosítással a Honvédelmi Minisztériumtól az állami vagyonért felelős miniszterhez, Mager Andreához helyezték át a négy legnagyobb honvédségi cég tulajdonosi jogait. E jogok most – a HM EI Zrt. kivételével – az innovációs és technológiai miniszterhez vándorolnak. Palkovics László vezetésével egyetlen holdingban, a Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-ben (NVII) vonják össze az állam HM-céges portfólióját.

Az NVII-ben Palkovics keze alatt működik majd a magyar állam és a német Rheinmetall közös beruházásában Zalaegerszegen épülő harcjárműgyár, valamint az Airbus magyarországi érdekeltsége, és bekerül a holdingba az alaptevékenységként polgári feladatokkal foglalkozó, honvédelmi szempontból határterületnek számító Aeroplex, HungaroControl és Rába Holding is.

Meg nem erősített információink szerint a megfelelő kormányszervek utasították a külföldi, főleg európai magyar nagykövetségeket, hogy segítsenek a helyi sajtótermékekben elhelyezni a miniszterelnök reformelképzeléseiről szóló cikket.