vakcina;Pfizer;koronavírus;AstraZeneca;

- Robusztus hatású a vakcinák keverése

Nőtt az ellenanyagszint azoknál, akik az AstraZeneca után Pfizert kaptak egy új kutatás első eredményei szerint.

Robusztusnak nevezte a Pfizer és az AstraZeneca vakcinák keverésének hatását Dobson Szabolcs szakgyógyszerész, a Koronavírus vakcináció-szakirodalmi tallózó című Facebook-oldal szerkesztője a vegyes oltási sor, vagyis AstraZeneca után Pfizer vakcinák ellenanyagképződésre és nemkívánatos hatásaira vonatkozó vizsgálatok első eredményeit ismertetve, amelyek a Lancet című angol orvosi szaklap 2021. június 25-i számában jelentek meg.

A még folyamatban lévő vizsgálatba 2021. április 24-30. között 676 18-60 éves embert válogattak be öt spanyol egyetemi kórházban. Közülük 450-en Pfizert, 226-an, a kontrollcsoport tagjai pedig semmilyen oltást nem kaptak.

Az ellenanyagszintet az oltás után 14 nappal mérték. Az eredmények szerint az oltottak csoportjában a tüskefehérje és receptorkötő domén elleni ellenanyagszintek a kiindulási 71,46 BAU (binding antibody unit)/ml-ről 7756,68-re emelkedtek. A tüskefehérje elleni IgG ellenanyagszint 98,40 BAU/ml-ről 3684,87 BAU/ml-re nőtt.

Az oltási reakciók enyhék, illetve közepesen súlyosak voltak: leggyakrabban fájdalom az injekció beadásának helyén, a duzzanat, fejfájás és az izomfájdalom jelentkezett, súlyos mellékhatást nem jelentettek – olvasható a szakember posztjában.

Újabb kutatás igazolta, a mutánsok miatt kelleni fog az úgynevezett booster oltás.