Spanyolország;Pedro Sánchez;katalán válság;

- Katalán függetlenség – Senkinek nem tetsző kompromisszum

Részleges kegyelmet kaptak a zendülésért elítélt függetlenségpárti katalán vezetők. Az érintettek keveselték, a jobboldal hazaárulásnak minősítette a baloldali kormány gesztusát.

Hazaárulást kiáltanak a spanyol jobboldal pártjai, a katalánok szerint viszont kevés, csak a függetlenség felé vezető úton tett első lépés a kilenc bebörtönzött katalán vezető szabadon bocsátása.

A katalán politikusok szabadlábra helyezését a spanyol Legfelsőbb Bíróság rendelte el szerdán, miután a Pedro Sanchez vezette baloldali madridi kormány részleges kegyelemben részesítette őket. A kilenc katalán politikust a 2017 októberében alkotmányellenesen megrendezett függetlenségi népszavazás és a katalán függetlenségi nyilatkozat elfogadása kapcsán 2019 októberében, zendülés bűncselekménye miatt ítélték letöltendő börtönbüntetésre. Pedro Sanchez kormánya kedden fogadta el a katalán függetlenségi vezetők részleges kegyelemben részesítését. Börtönbüntetésük fennmaradó részét elengedik – ami nem kevés, hiszen összesen 100 év börtönt kaptak a katalán vezetők, 9-13 év közötti ítéletekről van szó -, de a közügyektől eltiltás továbbra is érvényben marad. Emellett, ha az érintettek - eredeti büntetésük mértékétől függően - a következő három-hat éven belül ismét bűncselekményt követnek el, a kegyelem érvényét veszti. Ami egyáltalán nem zárható ki, hiszen a spanyol alkotmány értelmében a Madrid jóváhagyása nélküli függetlenségi referendum újbóli megszervezése bűncselekmény, amire viszont a szabadulók ismét ígéretet tettek.

A katalán politikusok értelmezésében ez a kegyelem „egy kis győzelem a nagy győzelem felé vezető úton, ami az amnesztia és az önrendelkezés". A lledonersi börtönből kilépők "Szabadságot Katalóniának" feliratú zászlót lobogtatva ígérték meg az őket váró ünneplő tömegnek, hogy tovább dolgoznak „ennek az országnak”, azaz Katalóniának a szabadságáért és a függetlenségért. „A börtön nem tört meg minket, megerősítette meggyőződésünket" - jelentette ki Oriol Junqueras, volt katalán elnökhelyettes.

A spanyol jobboldali ellenzék egymással is versengő pártjai viszont már a részleges kegyelem miatt is hazaárulónak bélyegezték a kormányt és a miniszterelnököt, mindhárom párt valamiféle eljárást helyezett kilátásba.

Az EFE spanyol hírügynökség szerint bár a Néppárt (PP) és a Vox különböző utakat választott a kegyelem ellen, egybehangzóan illegitimnek nevezik a kormányt és Pedro Sanchez miniszterelnököt, azt állítják, "hazugságokkal" jutott el Moncloa – azaz a kormánypalotáig, a szeparatista vezetőknek biztosított kegyelemmel megszegte alkotmányos esküjét és becsapta a spanyol népet. Pablo Casado, a legnagyobb ellenzéki erő, a jobbközép Néppárt (PP) elnöke Sanchez lemondását és előrehozott parlamenti választást követel, és jelezte, a PP a Legfelsőbb Bíróságon támadta meg a döntést, törvényességi felülvizsgálatot kért. A Vox bizalmatlansági indítványt készül benyújtani. A jobbközép liberális kispárttá vált katalán gyökerű Ciudadanos fellebbezést nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz a kegyelem ellen, az intézkedés elővigyázatossági felfüggesztését kérve és azt, hogy a börtönből kiengedett kilenc személy térjen vissza a börtönbe.

Pedro Sánchez kormányfő azzal érvel és abban reménykedik, hogy a kegyelem megadása mérsékelni fogja a politikai és területi ellentéteket, hozzájárulhat az együttélés helyreállításához Katalóniában. Tény, hogy bár az idén februárban megrendezett regionális választást nagy többséggel megnyerték a katalán függetlenségi pártok, Sanchez szocialista pártja, a PSOE is erősödött Katalóniában, a függetlenségpárti formációk is együttműködőbbek és kompromisszumkészebbnek bizonyultak a Sanchez kormánnyal való együttműködésben, mint a korábbi, a katalán autonómiát megnyirbáló néppárti Rajoy kabinettel szemben. Igencsak enyhén, de emelkedett az elszakadást ellenző katalánok száma is. A legfrissebb, május 28-án közzétett hivatalos közvélemény-kutatás szerint a katalánok 48,7 százaléka elutasítja az elszakadási törekvéseket, 44,9 százalékuk viszont továbbra is támogatja a függetlenséget.

Hogy mire lesz elég Sanchez gesztusa, képes lesz-e a dialógus felé terelni az évek óta befagyott konfliktust az vélhetően a most szabadlábra került politikusoktól is függ. A miniszterelnök június 29-én ül tárgyalóasztalhoz a Generalitat elnökével, Pere Aragones-el, az azonban még kérdéses milyen tekintélye lesz az új katalán elnöknek a függetlenségi harc "hőseivel" szemben. Aragones minden esetre az utóbbi idők legkompromisszumkészebb katalán vezetője. 

Az elítélt katalán vezetőkOriol Junqueras, volt katalán elnökhelyettes – 13 év Raül Romeva, Jordi Turull, Dolors Bassa volt katalán kormánytagok- 12 év Joaquin Forn, Josep Rull - 10 év hat hónap Carme Forcadell, volt katalán parlamenti elnök 11 és fél év, Jordi Sánchez és Jordi Cuixart, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) és az Ómnium Cultural civil politikai szervezet egykori vezetői - 9 év Carles Puigdemont, leváltott katalán elnök és egykori kormányának vele együtt külföldre menekült négy tagja esetében nem volt spanyol bírósági eljárás, mivel kiadatásukat Belgiumban és Németországban is elutasították. Spanyolországban elfogatóparancs van érvényben ellenük.

Szlovákiában alig néhány ezren adatták be maguknak az orosz oltóanyagot, amelynek beszerzésébe belebukott az ex-miniszterelnök.