;

Duna Szimfonikusok;szimfonikus zenekar;

- Megmenekülhet a zenekar

A hatvan éves Duna Szimfonikus Zenekar megszűnésének veszélye többször is felrémlett az elmúlt időszakban.

Rendeződni látszik a Duna Szimfonikus Zenekar  helyzete – írja a Papageno.hu. A hatvan éves együttes megszűnésének veszélye többször is felrémlett az elmúlt időszakban: a Duna Palotából való kiköltözés, majd a MÁV Szimfonikusokkal való összevonásról szóló híreket követően tavaly ősszel vált konkréttá, amikor – a Zenekar című szaklap információja szerint - az Emberi Erőforrások Minisztériuma EMMI) körlevelet küldött szimfonikus zenekarok vezetőinek, arra kérve őket, hogy hirdessenek próbajátékot és vegyék át a muzsikusokat, mert az együttes május 31-vel megszűnik, és erről értesítették az érintett zenészeket is.

Mindez történt annak ellenére, hogy a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, a komolyzenei előadó-együttesek állami költségvetését elkészítő Vashegyi György úgy nyilatkozott, hogy „Magyarországon jelenleg senki nem tervezi zenekarok megszüntetését vagy összevonását.”

A Nemzeti Komolyzenei Stratégia alapjairól szóló program megvalósításához szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat tavaly április 17-én jelent meg a Magyar Közlönyben. Ekkor csaknem 4,7 milliárd forintot biztosítottak az állami fenntartású, a minősítéssel rendelkező, valamint egyes minősítéssel nem rendelkező zeneművészeti szervezetek számára működésükhöz és szakmai feladataik ellátásához. A végleges komolyzenei stratégia ez alatt a több mint egy év alatt még nem született meg.

Arról azonban született döntés, hogy csaknem egymilliárd forintos támogatással a fertődi Esterházy kastélyban megalakul a HAYDNEUM–Magyar Régizenei Központ, amelynek vezetője szintén Vashegyi György, a régizene szakértője, előadója, a Purcell Kórus és Orfeo Zenekar alapítója és karmestere.  (A központtal kapcsolatos interjúkéréssel kerestük Vashegyi Györgyöt, június végére-július elejére ígértek időpontot.)

A pénteki hír szerint a Duna Szimfonikus Zenekar nem szűnik meg, tagjai közül senki sem veszíti el a munkáját, csupán néhányan döntöttek úgy, saját elhatározásból, hogy távoznak az együttesből. A művészi munka a Magyar Élőzene Nonprofit Kft. keretében folytatódik tovább, a finanszírozást a kulturális tárca 2022. végéig vállalta. 

A két ország államfője közösen adta át a zömmel magyarok lakta felvidéki Borsi történelmi épületét, amely megújultan kiállítóhelyként szolgál.