Június 24-től visszaállítja Magyarország „a belső schengeni határain a normális átjárást” – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pozsonyi látogatásán szerdán. A tárcavezető a döntést azzal indokolta, hogy a felnőtt lakosság jóval több, mint 60 százaléka be van oltva, és ezért „újabb és újabb lépéseket lehet tenni a normális élet felé”. Miközben a miniszter a korlátozások további feloldásáról beszélt, idehaza a kormány december 18-ig meghosszabbította a járványügyi készültséget és az egészségügyi válsághelyzet hatályát.
A pozsonyi nyilatkozatról szóló MTI tudósításából viszont nem derül ki, mire utalt pontosan Szijjártó. Hiába kérdeztük a tárcától, cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak arra, hogy a miniszter kijelentése az összes „belső” – azaz uniós – határra vonatkozik-e, azaz Szlovákián túl Romániára, Horvátországra, Szlovéniára és Ausztriára is. Vagy csak a schengeniekre (Ausztria, Szlovénia, Szlovákia), esetleg csak arra az adott országra (Szlovákia). Az sem világos, hogy június 24-től fennmarad-e a védettség valamilyen szintű igazolása a határon.
Jelenleg bizonyos kitételekkel továbbra is érvényesek a beutazási korlátozások – főszabály szerint a hazatérő magyar állampolgároknak a 10 napos karanténkötelezettség, a külföldieknél pedig a határátlépési tilalom. A kivételek viszont már sokrétűek: például nemcsak az igazolt üzleti célú vagy tranzitbeutazás (például teherautó-sofőrök) engedélyezett, de jöhetnek, akiknek magyar vagy Magyarország által elismert külföldi védettségi igazolványa van. Vagy akik csináltatnak két PCR-tesztet, esetleg igazolni tudják, hogy már átestek a betegségen.
Az uniós határokon eltérőek az átlépési szabályok. A magyarok Romániába immáron korlátozások nélkül mehetnek. Szlovákia, Szlovénia és Horvátország elfogadja a magyar védettségi igazolást, ám Horvátország felé a határőrök az oltási dátumokat tartalmazó papírigazolást is kérhetik. Ausztriába ellenben csak akkor lehet belépni, ha az osztrák formanyomtatványon angol vagy német nyelven igazolni tudjuk, hogy a Pfizerrel, Astra Zenecával, Johnson and Johnsonnak, Modernával vagy Sinopharmmal oltottak be. Azaz az orosz Szputnyikot nem fogadják el. Ugyanakkor a 48 órán belüli antigén- vagy a 72 órán belüli PCR-tesztet elfogadják.