;

Európai Unió;Németország;német választás;

- Adókönnyítések a főszerepben

Jövő hétfőig születhet döntés a német keresztény uniópártok között választási programjukból. A kiszivárgott előzetes tervezet több kérdésre nem ad választ.

Egyre jobb a hangulat a német CDU-nál. A keresztény uniópártok legnagyobb riválisai, a Zöldek egyelőre nem tudnak kikecmeregni a válságból. Miközben még május végén úgy látszott, Annalena Baerbock jó választás volt a kancellárjelölti tisztségre, több hibája után már sokan nincsenek meggyőződve erről, s a Zöldek népszerűségének lassú csökkenése egyelőre nem áll meg. Miközben egy hónapja több felmérés a Zöldek elsőségét jelezte az uniópártokéval szemben, ma már 7-8 százalékkal a CDU/CSU vezet.

Az uniópártokat azonban több bírálat érte amiatt, hogy még mindig nincs választási programjuk, pedig a szövetségi voksolásig már csak három hónap maradt hátra, s a Zöldek már korábban előálltak egy átfogó dokumentummal. A CDU/CSU azonban már készített egy javaslatgyűjteményt, amelyről a vasárnap és hétfőn Berlinben, zárt ülésen tanácskozik majd a kereszténydemokraták és a Keresztényszociális Unió vezetése. Itt öltenék végső formába.

A kilenc fejezetre osztott, több mint 140 oldalas ígéretgyűjtemény több adókedvezményt irányoz elő. Kifejtik, az uniópártok célja az ország gazdasági pozíciójának megerősítése a világban. Fontos célként határozzák meg, hogy Európa még fontosabb szerepet játsszon a világpolitikában. Ki akarják fogni a szelet a Zöldek vitorlájából, mert az éghajlatváltozás kérdésével is foglalkoznak. A szerzők már az első fejezetben deklarálják, Németországot 2045-re klímasemleges országgá akarják változtatni. Homályban marad azonban, hogy ezt miként kívánják megalósítani.

A CDU és a CSU közös választási programjának tervezetében többek között ez áll: „A munkavállalói átalányt 1250 euróra szeretnénk emelni, hogy különösen az alacsony és közepes jövedelmű munkavállalókat tehermentesítsük." A dpa információi szerint nem világos, ez a kitétel szerepel-e a végső szövegben, hiszen sok minden a pénzügyi lehetőségektől függ. Magában a szövegben is több helyen olvasható ez a megjegyzés: "finanszírozás függvényében".

A dpa szerint a társasági adóreformról is nagy viták lehetnek. Az adóügyek megbolygatására azért lehet szükség, mert – függetlenül az uniós helyreállítási alapból befolyó összegektől - Németországnak valószínűleg költségvetési hiánnyal kell szembenéznie a teljes következő, 2021-2025 közötti jogalotási időszakban. Ezért valószínűtlen, hogy a CDU komolyabb adókönnyítésekre készülne.

A CDU vezetése hangsúlyozza, az egyes médiumok által megszerzett tervezet nem tekinthető választási programnak, mert az "ötletgyűjtemény" számos részlete valószínűleg be sem kerül a végső szövegbe. Ráadásul a kereszténydemokraták és a Keresztényszociális Unió között sincs egység minden kérdésben.

Ha a CDU és a CSU vezetőségének, hétfőig sikerül megállapodásra jutnia a közös választási programról, akkor ezt követően Armin Laschet, az uniópártok kancellárjelöltje, a CDU elnöke a CSU-t irányító Markus Söder bajor miniszterelnökkel ismerteti a program főbb pontjait.

A szociáldemokraták máris éles bírálatokat fogalmaztak meg. „Miközben Armin Laschet a modernizáció évtizedéről elmélkedik, a CDU és a CSU ismét a régi lemezt teszi fel: adócsökkentést akarnak, különösen a legjobban keresők számára, támogatásokat juttatnának a vállalatoknak, és mindezt úgy, hogy ne adósodjon el az állam” - idézte a Rheinische Post című lap Carsten Schneidert, az SPD parlamenti igazgatóját. Mint fogalmazott, a CDU/CSU még csak arra sem vette a fáradságot, hogy ismertesse a finanszírozási terveket.

Hasonlóképpen vélekedett Victor Perli Balpárt pénzügypolitikusa, aki szintén a finanszírozás megoldatlanságát emelte ki. "Aki egyszerre ígér adócsökkentést a vállalatoknak és a gazdagoknak, ugyanakkor visszafogja a hitelezést, az gúnyt űz a polgárokból." Olaf Scholz, az SPD csúcsjelöltje nemrégiben a CDU-t a "földesurak pártjának" nevezte, amit nem éppen bóknak szánt… 

A külgazdasági és külügyminiszter kitüntetéséhez hozzájárulhatott a délnyugati szomszédunknak nyújtott járványügyi segítség.