Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) delta variánsával fertőzöttek kétszer nagyobb eséllyel szorulhatnak kórházi kezelésre, mint a Nagy-Britanniában korábbi domináns alfa variáns, ám az oltás - két dózis - erős védelmet nyújt ellene - mutatták ki skót kutatók.
A The Lancet című orvostudományi folyóiratban közzétett kutatásban április 1. és június 6. között 19 543 új koronavírus-fertőzött és 377 kórházba került Covid-19- beteg esetét vizsgálták az 5,4 milliós lakosú Skóciában. Kimutatták, hogy a vizsgált fertőzöttek közül 7723, a kórházi kezelésre szorulók közül pedig 134 a vírus delta variánsával fertőződött meg.
Az Indiában megjelent delta variáns nagyjából megkettőzte a kórházba kerülés kockázatát, ám az oltások csökkentik ezt – mondta Chris Robertson, a Stratchclyde-i Egyetem közegészségügyi járványtani professzora. „Ha valakinek pozitív a koronavírus-tesztje, két adag oltás vagy egy adag 28 nap után nagyjából 70 százalékkal csökkenti a kórházi kezelés kockázatát” – mondta újságíróknak a professzor.
A Pfizer/BioNTech-oltás második adagja után két héttel 79 százalékos volt a védettség a delta variánstól, és 92 százalékos (a tavaly Nagy-Britanniában felbukkant) alfa variánstól – mutatták ki a szakemberek.
A kutatók ugyanakkor óvtak attól, hogy az adatokat felhasználják a vakcinák egymással való összehasonlítására, mivel különbségek vannak a különböző vakcinákkal beoltottak csoportjában és abban, milyen gyorsan alakul ki védettség az egyes oltások után.
Felhívták a figyelmet arra, hogy két adag oltás nagyobb védettséget biztosít a delta variánstól.
Újabb hullámot okozhat
Amerikai szakértők attól tartanak, hogy hamarosan az indiai eredetű delta variáns lehet a legelterjedtebb - Nagy-Britanniához hasonlóan - az Egyesült Államokban is a koronavírus változatai közül, és
„Jelenleg az új fertőzöttek 10 százalékát a delta variáns támadta meg, ám kéthetente megkétszereződik az arányszám” – figyelmeztetett a hét végén Scott Gottlieb, az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA) korábbi megbízottja a CBS amerikai médiumnak adott interjúban.
A delta a világnak már legalább 60 országában bizonyítottan jelen van, Nagy-Britanniában dominánssá vált, az új fertőzések 60 százalékát okozza. A brit kormányfő, Boris Johnson hétfőn közölte, hogy a tervezett jövő hétfőhöz képest négy héttel későbbre, július 19-re halasztotta a brit kormány a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt korlátozások teljes körű feloldását a delta vírusvariáns terjedése miatt.