„Most mit mondjak? Hogy a pofám leszakad? Az már évek óta le van szakadva” - mondta a 444.hu-nak egy, a magyar örökségvédelemben dolgozó forrás arról, hogy a kormány kezdeményezte a római birodalom határvonala, azaz a Limes világörökségi jelölésének visszavonását. És mivel ebben a projektben Németország, Ausztria és Szlovákia is részt vet Magyarországgal együtt, a három partner is bukja a világörökségi címet, amit egyébként pár héten belül megadott volna az UNESCO (az Egyesült Nemzetek Oktatási Tudományos és Kulturális Szervezete).
A Limes több szakasza szerepel már az UNESCO világörökségi listáján, a magyar szakaszt végül mintegy 18 éves szakmai előkészítőmunka után Németországgal, Ausztriával és Szlovákiával együtt jelölte Magyarország a listára. A jelölési dokumentációt 2018 elején nyújtotta be együtt a négy állam.
A 444.hu szerint a magyar kormány június 8-án levélben fordult a német, az osztrák és a szlovák kormányhoz, és kezdeményezték a teljes pályázat visszavonását. Mindezt úgy, hogy erről még a hazai örökségvédelmi szakmával, a jelölésen dolgozókkal sem egyeztettek. Márpedig, ha a 4 jelölő ország közül az egyik kormánya nem támogatja tovább a jelölést, az egész projekt bukik.
A magyar kormány egyébként már 2019-ben húzni kezdte a száját a jelölésen: az év májusában hirtelen úgy döntöttek, kiveszik a Hajógyári-szigeten lévő helytartói palotát a jelölésből. A kormány erről a lépésről sem egyeztetett sem nemzetközi partnereivel, sem a magyar örökségvédelmi szakmával. Azóta egyértelmű, hogy miért döntött így a kabinet: egy gigászi beruházását és kisajátítást készítettek elő, az előkészületekről ebben a cikkben olvashat, a pontos projektről pedig ebben az írásban talál részleteket.
Az azóta eltelt 2 évben elkészültek az új szakvélemények a módosított helyszínekkel, így idén nyáron ismét célegyenesbe ért a jelölés - csak aztán a magyar kormány megint keresztbe feküdt a pályán. A miértekre a 444.h eddig nem kapott érdemi választ.