Egyre rosszabb a globális helyzet a gyermekmunka terén: csak az elmúlt négy évben majdnem 8,5 millióval nőtt az így kizsákmányolt gyerekek száma a világban. Így mostanra 160 milliónál is több kisgyerek lehet, akinek dolgoznia kell a saját és rendszerint a családja túléléséért. Ez áll a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet és az ENSZ gyermekjogi szervezete, az Unicef közös jelentésében, amelyet a gyermekmunka elleni világnap (június 12.) alkalmával tettek közzé - írja az euronews.hu.
Az adatok sokkolóak: a Földön minden 10. gyerek dolgozik, és közülük minden második veszélyes - fizikai vagy morális szempontból romboló hatású - munkára kényszerül. Közülük nagyon sokan végül belehalnak a testi és a lelki gyötrelmekbe. A legtöbb gyermek a mezőgazdasági szektorban dolgozik (112 millió), ezt követi a szolgáltatási iparágban tevékenykedő fiatalok (31,4 millió) és a nehéziparban dolgozók száma (16,5 millió).
Afrika áll az élen mind a gyermekmunkában részt vevők arányában (egyötöde), mind a gyermekek abszolút számában - 72 millió. Ázsia és a csendes-óceáni térség a második helyen áll az összes gyermek 7% -a és abszolút értékben 62 millióan foglalkoznak gyermekmunkával ebben a régióban. A fennmaradó gyermekmunka népesség megoszlik Amerika (11 millió), Európa és Közép-Ázsia (6 millió), valamint az arab államok (1 millió) között. Míg a gyermekmunkában a gyermekek aránya az alacsony jövedelmű országokban a legmagasabb, a közepes jövedelmű országokban valójában nagyobb a számuk. 84 millió gyermekmunkás - amely az összes gyermekmunka 56% -át teszi ki - valójában közepes jövedelmű országokban él, és további 2 millió él magas jövedelmű országokban.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet főigazgatója, Guy Rider a jelentést ismertetve kitért arra is, hogy a helyzet alakulásában jelentős szerepet játszik a világjárvány. Becslésük szerint emiatt legalább 108 millióan kerültek át abban a csoportba, amelynek tagjai hiába dolgoznak, nem képesek kiverekedni magukat a szegénységből. Sokuk esetében a túlélés záloga gyermekeik dolgoztatása. "Ha nem teszünk ez ellen, a jövő év végére újabb 9 millió gyerek juthat ilyen sorsra a világban" - tette hozzá.
Indiában a pandémia második hullámának megfékezése apropóján több mint 1,5 millió iskolát zártak be az országos zárlat alatt, mellyel 247 millió gyermek esett ki az oktatásból, amivel tovább mélyülhetett a krízis.