A világ máris picit jobb hely lett, mire péntek délután hivatalosan is megnyílt a G7, a világ hét legfejlettebb országának éves csúcstalálkozója. A hatalmak ugyanis egymilliárd dózis Covid-19 elleni vakcinára tettek ígéretet, amivel a szegény országoknak kívánnak segíteni a koronavírus-járvány leküzdésében.
A felajánlás fele Joe Biden amerikai elnöktől érkezett. Boris Johnson miniszterelnök az Anglia dél-nyugati csücskéhez közeli Carbis Bay-ben látja vendégül a 2018-as adatok szerint a világ GDP-jének 58 százalékát kitevő államok, továbbá Ausztrália, Dél-Afrika és Dél-Korea vezetőit. A járvány miatt kényszerűen otthon maradt indiai kormányfő virtuális részvevője a rangos összejövetelnek.
Boris Johnson arcáról egy pillanatra sem fagyott le a mosoly, amikor a ragyogó napsütésben találkozott Joe Bidennel, aki éppen az Egyesült Királyságot tisztelte meg azzal, hogy elnökként első külföldi útja célpontjának választotta. Amikor a vendég tréfásan megállapította, hogy mindketten súlyukon felül házasodtak, a kormányfő ünnepélyesen meg is ígérte, "ebben sem és semmi másban sem fog ellenkezni". A jelek szerint "BoJo" két hete oltár elé vezetett legújabb hitvese, Carrie Symonds jó benyomást tett, gyermekük, a 13 hónapos Wilfred pedig apjáéra emlékeztető elképesztő szőke hajkoronájával keltett feltűnést. A Biden-házaspár egy kerékpárral és amerikai katonafeleségek által készített bőrtáskával ajándékozta meg Borist, illetve elnöki címeres selyemsállal Carrie-t, melyeknek árát a házigazdáknak a szabályok szerint be kell majd fizetniük a kincstárnak. Az elnöki pár kisebb csomaggal utazik vissza: Biden a rabszolgaság elleni aktivista, Frederick Douglass bekeretezett fotójával, míg a first lady Daphne du Maurier elbeszéléseinek 1952-eselső kiadásának szignált példányával.
Péntek reggeli BBC-interjújában Boris Johnson az előző napi brit-amerikai kétoldalú tárgyalások nyomán a korábbi "speciális" helyett "elpusztíthatatlannak, mélynek és jelentőségteljesnek" nevezte a viszonyt. A közös vonásokról szólva az emberi jogok védelmét, a szabályokra épülő nemzetközi rend tiszteletben tartását és a transzatlanti szövetséget emelte ki. A kormányfő tagadta, hogy Joe Biden aggodalmának adott volna hangot a Brexit utáni északír helyzettel kapcsolatban.
Amikor péntek délután végre sor került a csúcsértekezlet megnyitására, a brit házigazda őszinte örömének adott hangot, amiért végre mindenkit személyesen láthat. Véleménye szerint a csúcsértekezletnek mindenképpen meg kellett valósulnia, mert biztosítani kell, hogy levonjuk a pandémia tanulságait. "Gondoskodnunk kell arról, hogy ne ismételjük meg az elmúlt másfél évben elkövetett hibákat és a gazdaságot a növekedés útjára állítsuk. A gyors és erős megélénkülésre minden lehetőség megvan, de létfontosságú, hogy elkerüljük a legutóbbi nagy válság, a 2008-as recesszió utáni buktatókat, amikor a helyreállítás nem érintette a társadalom minden rétegét" - mondta. A G7 soros elnökének meggyőződése, hogy egy tisztább, zöldebb világban sok millió kiemelt bért fizető, magas képzettséget igénylő munkahelyet lehet létrehozni. "Mégpedig lehetőség szerint egy összességében gender semlegesebb, femininebb módon. Na, ehhez mit szólnak?" tette hozzá. Szerinte a világ azt várja el a G7-től, hogy együttesen sikerüljön legyőzni a járványt és egy jobb, tisztább jövőt lehessen felépíteni.
Boris Johnson emelt fővel állhat vezetőtársai elé, amikor a pandémia leküzdéséről esik szó, hiszen az Egyesült Királyság a csúcsértekezlethez időzítve bejelentette, idén és jövőre 100 millió adag Covid-19 oltóanyagot bocsát a fejlődő országok rendelkezésére.
Mint arról már beszámoltunk, a brit kormány tavaly több száz millió adag vakcinát rendelt különböző gyártóktól, attól tartva, hogy nem minden oltóanyag lesz egyformán hatásos. Az így felgyülemlett tartalékot felhasználva a szigetország a Covax, a globális elosztó rendszer egyik legnagyvonalúbb donora, míg a felajánlott mennyiség 20 százalékát kétoldalú megállapodások útján teríti szét, hasonló "vakcina-diplomáciai úton", mint teszi azt Oroszország és Kína. A hét ország a tervek szerint összesen egymilliárd adag oltóanyagot ajánl fel, a mennyiség felét az Egyesült Államok. A gesztus mögött számítás is van: a tudósok szerint a járványt csak úgy lehet leküzdeni, ha a szegényebb országokban sem maradnak gócpontok.
A péntek esti díszvacsora nem hírnév, hanem tudás alapján kiválasztott főszakács rombuszhalból készített fish and chipset és cornwalli sajtokat varázsolt a vezetők asztalára, ám az igazi attrakció a helyszín volt: a St Austell-i Éden Projekt botanikus kert. A millenniumi beruházás három félgömb alakú üvegházát sokan a világ nyolcadik csodájának tekintik. A banketten a királyi család nagy számban képviseltette magát: II. Erzsébet, Károly walesi herceg és Kamilla cornwalli hercegnő mellett a cambridge-i hercegi párt, Vilmost és Katalint is bevetették, hogy minél hatásosabban sugározzák a brit vendégszeretetet.