Megérkezett a jó idő, így egyre többet vagyunk a természetben, ami a sok öröme és haszna mellett veszélyeket is tartogat. Ilyen a kullancs, amely súlyos betegségeket is terjeszthet.
A kullancsszezon általában május-június tájékán éri el csúcspontját. Magyarországon nagyon sok a fertőzött terület, de nem minden élősködő fertőző.
A kullancs nem a csípésével okoz bajt, hanem azzal, hogy a vérszívás során a nyálával különböző vírusokat, baktériumokat juttathat a szervezetbe. A legveszélyesebb betegséget oltással, a „támadását” megfelelő ruházattal, riasztószerekkel lehet megelőzni. Ha nem sikerült, és „beköltözött”, minél előbb el kell távolítani.
A védőoltás nem riasztja el és tartja távol a rovart, és az egyik leggyakoribb fertőzéses megbetegedést, a Lyme-kórt sem lehet vele megelőzni, a fertőző agyhártyagyulladás ellen viszont védelmet nyújt. A vakcinát főként azoknak ajánlják, akik huzamosabb ideig tartózkodnak a szabadban, erdőben. Az első adagját télen vagy kora tavasszal érdemes kérni, a védelem az egy hónap múlva esedékes második dózis után alakul ki.
A kullancsokkal kapcsolatban több tévhit is kering, ezek közül hatot oszlat el az Útikalauz anatómiába című blog azon bejegyzése, amely a Budai Egészségközpont infektológus szakembereinek közreműködésével készült.
Hullanak a fáról
A kullancs nem mászik fára, és a napsütéses, száraz környezet sem kedveli. Leggyakoribb előfordulási helye a sötét, magas páratartalmú bozót vagy a dús aljnövényzet.
Óramutató járásával ellentétesen csavarni
A kullancsot nem kell csavargatni. Ha nincs kifejezetten erre a célra készült eszközünk, sima csipesszel fogjuk meg, és egy határozott mozdulattal rántsuk ki a bőrből.
Olajban megfullad
A szakemberek tanácsa szerint kerüljünk minden olyan eljárást, amely a kullancs fulladozását, öklendezését váltja ki vagy az összenyomásával jár, mert ez növeli a fertőzés kockázatát.
Beszakadt fej
Hiába maradt a bőrben a kullancs szájszerve, ne piszkáljuk, mert ezzel csak irritációt, gyulladásos reakciót okozunk. Ne aggódjunk, a szervezet rövid időn belül kilöki magából.
Fertőtlenítés
A kullancs által terjesztett fertőzések megakadályozására a felületi kezelés hatástalan, de a fertőtlenítés nem árt, főleg, ha vérző vagy hámhiányos a csípés helye.
Mindentől is véd az oltás
A kullancs elleni védőoltásként ismert vakcina nem akadályozza meg a kullancs csípését, és hatóanyaga csak a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladástól (encephalitis-től) véd.