Nagy-Britannia;nyitás;koronavírus;

- Kritikus hét a brit nyitásban

Egy neves tudományos főtanácsadó "egy újabb koronavírus hullám jeleit" véli felfedezni.

Egyre közeledik június 14-e, amikor Boris Johnsonnak színt kell vallania arról, tartható- e Angliának az év leghosszabb napjára kitűzött felszabadulás a szociális távolságtartás utolsó béklyói alól is. A kormányfőt ellentmondásos tanácsokkal látják el, hiszen az egyik oldalon az óvatos tudományos és közegészségügyi szakértők a korlátozások feloldásának késleltetését nyomják, míg a gazdasági megélénkülést szorgalmazó gazdasági és üzleti élet a szigorítások eltörlését sürgeti.

Sir David King, a kormány volt tudományos főtanácsadója azok közé tartozik, akiket aggodalommal tölt el a tény, hogy élesen emelkedik az új megbetegedések száma.

Az ország háromnegyedében volt tapasztalható a fertőzés erősödése a június 2-át megelőző héten, ami utoljára január elején fordult elő. A legtöbb új fertőzés az ún. indiai, hivatalosan Delta vírustörzs számlájára írható. A befolyásos tudós hozzátette, hogy ugyan a halálozások száma változatlanul alacsony, - hétfőn az egész Egyesült Királyságban egy volt, - "nem ez az egyetlen tényező, amit el akarunk kerülni". Sir David meggyőződése, hogy a tendencia egy "új hullám kezdetére utal", így a kormánynak nem szabad belemennie a teljes nyitásba.

Sir Simon Stevens, az NHS England vezérigazgatója viszont azt hangsúlyozta, hogy kedd "újabb mérföldkő jelentőségű pillanat", amennyiben ettől a naptól kezdve minden 25 éven felüli angliai lakos jelentkezhet a koronavírus vakcinára. A többi brit tartományban még jobb a helyzet: Walesben a felnőtt lakosság 86,5 százaléka van túl legalább egy oltáson, de Észak-Írországgal együtt itt is már minden 21 éven felüli kapott értesítést, hogy intézkedjék immunizációja felől. Az angliai és skóciai legalább egyszeri átoltottság aránya 76,4 százalék. A Matt Hancock egészségügyi miniszter által e héten a westminsteri parlamentben kiemelt adatok arra utalnak, hogy az eddigi 12 ezer 383 Delta-fertőzött közül mindössze 126-an szorultak kórházi kezelésre és azoknak is csak 2 százaléka volt már túl a második vakcináción is. Kétharmaduk, 83-an, nem kaptak egy oltást sem, míg 28-an egy dózisban részesültek. Az ismételten támadások kereszttűzébe kerülő, a kormányfő korábbi stratégiai főtanácsadója, Dominic Cummings által "alkalmatlannak" minősített egészségügyi tárcavezető meggyőződése, hogy az "oltási program a vírussal szembeni csodafegyver". Míg az első és második hullám a fertőzöttek 3,5 százalékát juttatta kórházi betegágyakba, a jelenlegi ráta egy százalék. A politikai túléléséért küzdő Hancock parlamenti képviselők előtt nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni a következő nyitás ideje és mértéke felől, de leszögezte: "Senki nem akarja, hogy szabadságjogaink a szükségesnél egyetlen nappal is tovább legyenek korlátozva".

A nyitási menetrendet mindig is az adatok vezérelték ("data, not dates"), négy hétnek kell eltelnie a lépésekről szóló döntések között, majd az életbe lépésig egy további hét áll rendelkezésre.

Kedd hajnalban lépett életbe a rövid időn belül a sárga utazásbiztonsági kategóriából zöldre váltott, majd sárgára visszaminősített Portugáliából érkezőkre vonatkozó két kötelező PCR-teszt- és tíznapos karanténkötelezettség. Az előző napokban összetörték magukat a csalódott brit turisták, hogy a határidő előtt landoljanak a szigetországban. Ha ez az újabb hátraarc kevés lett volna a britek utazási kedve elvételéhez, a kormányt a szokásos napindító tévé- és rádióinterjúkban képviselő George Eustice környezetvédelmi miniszter határozottan azt ajánlotta, hogy "mindenki töltse hazai tájakon nyári szabadságát". Remélhetőleg nem prédikált vizet és ivott bort, amikor hozzátette: ő maga sem utazik külföldre ezen a nyáron. A politikusnak igaza van abban, hogy az Egyesült Királyságban "fantasztikus helyek" közül lehet választani, de elhallgatta az időjárás szeszélyességét. A kormány hivatalos honlapja, a www.gov.uk leszögezi, hogy "bizonyos országokba és területekre csak a legelengedhetetlenebb esetben szabad utazni".

Ha Boris Johnson végleges döntésének nyilvánosságra hozatalára jövő hétfőig várni is kell, kormányzati forrásokból kiszivárgó információmorzsák arra utalnak, hogy a restrikciók feloldására két-négy hetet kell majd várni. Így elkerülhető, hogy a járvány visszatérése miatt újabb vesztegzárat kelljen meghirdetni, de az állami iskolák csak július második felében kezdődő nyári szünetére fellélegezhessen Anglia. Az utolsó enyhítésekkel megszűnne az a szabály, hogy egyszerre csak hat barát vagy családtag tartózkodhat együtt egy zárt helyiségben, kinyithatnának az éjszakai mulatóhelyek, harmincnál több vendéget lehetne meghívni esküvőkre és más eseményekre, nem lenne szigorúan ajánlott az otthoni munkavégzés, sőt az arcmaszk-viselésnek is leáldozna.

A védettséget igazoló uniós dokumentum díjmentes és mindenki számára hozzáférhető lesz. Tesztelésre is félretettek száz millió eurót.