- A nyilvánosság ereje talán segít, hogy ne lophassák el következmények nélkül a gyerekekre szánt pénzt – jelentették ki a lapunkat megkereső felháborodott zalaegerszegiek. Akadt közülük, aki rendőségi feljelentést is tett a zalai megyeszékhely Kölcsey gimnáziumában, pontosabban az iskola Jövőnkért Alapítványa körül történtek miatt.
- Három évtizede működik az alapítvány, melyet a gyerekek támogatására hoztak létre: tehetséggondozással, ösztöndíjakkal, az oktatáshoz szükséges eszközök megvásárlásával segítette a kölcseys diákokat – magyarázta az egyik szülő. Két éve a városi fideszes képviselőt, Makovecz Tamást nevezték ki a gimnázium igazgatójának, aki egyik első intézkedéseként teljesen átalakította az alapítványt. Felhívta a kuratóriumi tagokat, s felszólította őket, mondjanak le, s miután az érintettek gyerekei az iskolába jártak, s féltek, ha ellenkeznek, a gyerekek bánják, eleget tettek az ukáznak. Makovecz ezek után a saját embereit választtatta be a kuratóriumba, átírták az alapszabályt, s teljesen másra használták a szülők és az adományozók által befizetett pénzt, mint korábban. A gyerekek támogatására, jutalmaira nem, vagy csak alig jutott, viszont tavaly nyáron az igazgató az alapítvány terhére újíttatta fel az irodáját. Persze a tankerület tudtával és asszisztálásával, így hiába ment híre a történetnek a városban, s háborodtak fel nagyon sokan, a felelősségre vonás elmaradt.
A legkitartóbb szülők azonban nem adták fel, s végül a rendőrséghez fordultak: hűtlen kezelés miatt feljelentést tettek. Ezt Takács Tivadar alezredes, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője is megerősítette lapunknak, aki elismerte, indult eljárás, melyben gyanúsítotti kihallgatásokra még nem került sor.
Makovecz Tamás – aki forrásaink szerint a Fidesz helyi erős embere, 2002 óta önkormányzati képviselő, emellett megannyi szervezet vezetője vagy vezetőségi tagja – viszont állította, tőlünk hallott először a feljelentésről. Az igazgató nem is értette, mit kifogásolnak az alapítvánnyal kapcsolatban a szülők, ahogyan a kuratóriumi tagok cseréjére is máshogyan emlékezett. - Többen érdektelenné váltak, ugyanis elballagott a gyerekük az iskolából, így lemondtak, szó sem volt presszióról – állította. – Az új tagokból álló kuratórium pedig módosította az alapító okiratot.
Kérdésünkre, miért volt erre szükség, Makovecz Tamás kijelentette, csak időszerűvé akarták tenni az iratot. Összehasonlítva azonban egy korábbi, 2016-os változattal igazából csak az alapítványi pénz felhasználhatóságánál találtunk különbséget: a diákok, a nyelvi képzés és a sport támogatása mellé új elemként bekerültek az infrastrukturális fejlesztések is. Ezt az igazgató is megerősítette, azt viszont először tagadta, hogy a Jövőnkért millióiból újította volna fel irodáját. Eleinte csak a titkársági rész renoválásáról beszélt, többszöri rákérdezésünk után viszont elismerte, hogy az irodáját is felújították, majd hozzátette, hogy a szülői fogadóelőteret is komfortosabbá tették. - Persze nem nagy beruházásokat kell elképzelni, hiszen az alapítvány csak néhány millióból gazdálkodik évente – magyarázta.
- A Zalaegerszegi Tankerületi Központnak az iskolai alapítványok kapcsán nincs döntési jogköre. Ez vonatkozik a Kölcsey gimnázium Jövőnkért Alapítványára is, melynek jogszerű működéséért az alapítvány elnöke és a kuratórium felel – felelte lapunk megkeresésére a tankerület igazgatója. Kajári Gyula, arra azonban nem válaszolt, eljutott-e hozzájuk a szülők panasza, s szerintük törvényes-e, hogy egy alapítvány vagyonából az igazgatói irodát újítja fel a nemrégiben kinevezett igazgató? Ahogyan azt sem tudtuk meg, etikusnak tartják-e az eljárást.