Mint nyulat a kalapból, úgy rántja elő a kormány a járvánnyal kapcsolatos adatait. A múlt héten Gulyás Gergely miniszter érkezett egy számsorral, amely azt mutatja, hogy az oltások után hányan betegedtek vagy haltak meg – ami nem lenne érdektelen információ, ha tudnánk például, hogy az adatokat milyen módszerrel gyűjtötték, milyen szempontok alapján válogatták, osztályozták, értékelték.
Ami előkerült, az az elhíresült vakcinatáblázatuk 2.0 verziója. Az eredetiről kiderült, hogy nagyjából úgy hülyeség, ahogy van. Abban a formában értelmezhetetlen, egy sor fontos tényezőt nem vett figyelembe, és leginkább arra használták, hogy bizonyítsák: a Sinopharm jobb, mint a Pfizer, a Szputnyik meg üti mindkettőt. Karikó Katalin írt is egy kiegészítést, hogy nem lehet az egyik oltóanyag két hónapját a másik négy hónapjával összevetni, úgy meg pláne nem, hogy az idősotthonok lakói a Pfizert kapták.
Most adódik a kérdés: mennyire valószínű, hogy itthon a 3,7 millió kétszer oltottból 455-en haltak meg, míg például az Egyesült Államokban 130 millióból körülbelül ugyanennyien? A nemzetközi tapasztalatok alapján a nyugati vakcinákkal duplán oltottak között extrém ritka a covid-halálozás, az 1,5 millió duplán oltott pfizeres esetében úgy 4-5 halottnak kellene lennie. Ehelyett ezen a soron 268 ember szerepel. Hónapokon át azt hajtogatta a kormány, hogy az oltást fel kell venni, mert véd a súlyos és halálos kimeneteltől. De akkor vagy ez nem volt igaz, vagy a számok nem azok. A kettő együtt nem megy. Ha igazak az adatok, akkor baj van az oltásokkal, ha nem, akkor a kormány riogatja a nem beoltottakat. Talán a kínai vakcinához akarnak kedvet csinálni, de ha így van, azt nagyon amatőr módon teszik.
A nagy számmágiában legalább két fontos válasz elmaradt. 1: mit tegyen, akit beoltottak, de nincs mérhető vagy érdemi ellenanyagszintje? 2: ha komoly szakmai ellenérvek nincsenek (ilyenről nem tudni), miért nem kezdik el oltani sok országhoz hasonlóan a 12-15 éveseket Pfizerrel? Jó lenne valami érvet vagy számsort végre itt is előhúzni.