ENSZ-békefenntartók;

- A fiatalok erejével a tartósabb békéért

A múlt évben a terepen szolgálatban lévő ENSZ-békefenntartóknak a rugalmasság és a szívósság új szintjeit kellett elsajátítaniuk, miközben folyamatosan változó kihívásokkal álltak szemben. Nehéz munka ez, amely csak még nehezebb lett.

A világjárvány pusztítása közben az ENSZ 12 békefenntartó missziójában világszerte nők és férfiak tízezrei alkalmazkodtak az új valósághoz, teljes elővigyázatossággal a maguk védelme és a vírus terjedésének megállítása érdekében, miközben tovább támogatták a nemzeti és a helyi erőket a vírus elleni fellépésben, valamint folytatták az életmentő munkát. Az új koronavírus által okozott, példanélküli kihívás ellenére az ENSZ-békefenntartók munkája tovább folytatódik.

Észrevettük, hogy számos műveletünkben jelentős partnerség alakult ki a katonai, a rendőri és a polgári békefenntartók, valamint az általuk szolgált helyi közösségek között, különösen a fiatalokkal való együttműködés eseteiben.

Sok fogadó országunkban a fiatalok pozitív erőként fognak össze, hogy megküzdjenek a felmerülő kihívásokkal. Május 29-én, az ENSZ-békefenntartók nemzetközi napján a fiatalok erejére fókuszáltunk. Az üzenet világos: a fiataloknak a békeépítéshez való aktív hozzájárulása csak az ő szükségleteik figyelembevételével, részvételük bátorításával, hangjuk felerősítésével és a folyamatokba való bevonásukkal lehet eredményes.

Az ENSZ a békefenntartó műveleteiben már régóta felismerte annak fontosságát, hogy együttműködjön a fiatalokkal, akik a legtöbb fogadó országban lényeges korcsoportnak számítanak. A háborús helyeken pedig a fiatalok felbecsülhetetlen tudással rendelkeznek a közösségeikről, és gyakran jelentős változást tudnak elindítani.

A műveleteink keretében a békefenntartók segítenek a fiataloknak olyan készségek elsajátításában és gyakorlat megszerzésében, ami a további tanulási lehetőségekkel és támogatással kiegészülve képessé teszi őket arra, hogy részt tudjanak venni a döntéshozatali folyamatokban. Ezen felül a missziók segítenek a hatóságok érzékenyítésében a fiatalok értelmes és teljes foglalkoztatásában rejlő megannyi lehetőséggel kapcsolatban.

Olyan helyeken, mint Ciprus, a fiatalok közösségek közötti együttműködését támogatjuk, valamint segítünk nekik, hogy megvalósítsák saját környezetvédelmi kampányaikat.

A Közép Afrikai Köztársaságban és Maliban a misszióink olyan mechanizmusokat hoztak létre, amelyek lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy hozzájáruljanak a biztonsági stratégiák kialakításához. Ezen kívül szorosan együtt dolgoztak a fiatalok képviselőivel azon, hogy minél több választó jelenjen meg a közelmúltban tartott választásokon mindkét országban.

Dél-Szudánban a fiatalok csoportjainak békefolyamatokba való bevonása segített a regionális és a nemzeti szereplők közötti kapcsolat megerősítésében. Az országban található ENSZ békefenntartó misszió, az UNMISS szorosan együtt dolgozik a kormánnyal és más partnerekkel, hogy segítse a békefórumokat, amelyek lehetőséget adnak a fiatalok számára, hogy részt vegyenek a politikai és a békefolyamatokban.

A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén fennálló folyamatos konfliktus közepén az ENSZ MONUSCO missziója a fegyveres csoportok által könnyen behálózható fiatalokkal dolgozik azon, hogy az erőszaknak egy életképes és fenntartható alternatíváját biztosítsa számukra.

Mindeközben a békefenntartók a politikai manipulációra alkalmas félrevezető kampányok ellen is próbálnak fellépni, amelyek a fiatalokat akarják gyalázatos módokon kizsákmányolni, valamint kárt okozni azoknak, akik már egy fényesebb jövő építésén dolgoznak. A téves információk elleni fellépés nem tartozik a tradicionális békefenntartói munkába, mégis, szerintünk ez egy olyan befektetés, amely sokszorosan megtérül.

Ezt a haladást nem lehetett volna elérni a kivételes munkaerőnk többsége, vagyis a fiatal ENSZ-békefenntartók nélkül. Energiával és lelkesedéssel végzik a munkájukat. Fejlesztenek, növelik az átlagteljesítményt, valamint példaképként szolgálnak más fiatalok számára. Megközelítésünk kulcseleme, hogy elősegítsük a fiatalok részvételét mind a békefenntartásban, mind az általuk szolgált társadalmakban.

A fiatal békefenntartóinkat számos módon inspirálja az, hogy a kék zászlót szolgálják, és az, hogy polgári személyzetként jelentkezzenek a missziókhoz az ENSZ karrieroldalán keresztül, vagy az, hogy egyenruhásként csatlakozzanak hozzánk a saját nemzeti katonaságuk vagy rendőrségük révén. Néhányan új élményeket, mások pedig élettapasztalatot szeretnének szerezni. Továbbá az is lelkesítőleg hat rájuk, hogy látják az ENSZ-ben rejlő lehetőséget a béke és biztonság előmozdítására.

A békefenntartó csapatok ilyen remek fiatalokból állnak. Olyanok, mint például Nanah Kamara Sierra Leonéból, ahol egyszer a világ legnagyobb békefenntartó missziója állomásozott, aki most Dél-Szudánban szolgál ENSZ-rendőrtisztként és segíti a jogállamiság megerősítését a nemzeti rendőrtisztek továbbképzésével. A 28 éves ruandai Eric Manzi hadnagy pedig műszaki tisztként a páncélozott járművek karbantartásában segít a Közép Afrikai Köztársaságban, hogy a békefenntartók biztonságosan tudjanak járőrözni a civilek védelme érdekében. Mindkét békefenntartó látta saját országában a borzalmas háború következményeit, ezért annak szentelték karrierjüket, hogy más nemzeteknek segítenek a békéhez vezető hosszú és néha nehézkes úton.

Fiatal polgári személyzetünk - például az ENSZ Önkéntesek - szintén számos területen végez jelentős munkát, valamint döntő fontossággal bír a Fiatalok, béke és biztonság programunk békeműveleteinkbe való átültetésében.

Kamara és Manzi a több tízezer fiatal és nem annyira fiatal békefenntartóval együtt fáradhatatlanul azon dolgozik a világ legveszélyesebb helyein, hogy jobb és tartósabb békét építsenek ki. Megérdemlik elismerésünket és rendületlen támogatásunkat. Ez a legkevesebb, amit értük megtehetünk.