;

Karácsony Gergely;tüntetés;népszavazás;Gulyás Gergely;Fudan Egyetem;

- Gulyás szerint akár budapesti népszavazás is dönthetne a Fudan Egyetemről

A többezres szombati tüntetés után a Miniszterelnökséget vezető miniszter engedékenyebb lett, de másfél évig még lebegtetnék a döntést.

Mi nem akarunk a néppel, így a budapestiekkel szemben sem esetleges akaratuk ellenére „jót tenni”. Ezért támogatjuk, hogy ha a beruházás feltételei ismertek, akkor a budapestiek népszavazáson dönthessenek arról, akarnak-e Fudan Egyetemet – jelentette ki Gulyás Gergely a Mandinernek adott, vasárnap megjelent interjújában. 

Azok után, hogy a szombaton Jámbor András szervezésében többezres ellenzéki tüntetést tartottak a fővárosban a Diákvárosért, amelynek tervezett helyének jelentős részén épülne fel a kínai intézmény, és azt követően, hogy Karácsony Gergely főpolgármester jelezte: a többi ellenzéki kormányfőjelölttel közösen fordulnának az ügyben a kínai vezetőkhöz, a fideszes miniszter leszögezte:

„A Fudan Egyetem ügye közéleti vitára alkalmas formában pillanatnyilag nem létezik. Tervek sem állnak rendelkezésre. Ha meglesznek a tervek, világosak a pénzügyi feltételek, az egyetemépítés költségei és finanszírozása, akkor lehet dönteni. Ide mostantól számított másfél év alatt eljuthatunk.”

Amint arról a Népszava is beszámolt, Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina egybek mellett konzultációt hirdetett, miután kiderült: a több mint 500 milliárd forint közpénzből kínai magánegyetem épül a Diákváros helyén, míg az eredeti kollégiumi funkció a fejlesztési terület északi sarkába egy olyan kicsi helyre szorul be, ahol legfeljebb rettentő zsúfoltan, minden kiegészítő funkció nélkül épülhet meg a korábban ígért 8000 kollégiumi férőhely.

Gulyás Gergely arra a felvetésre, hogy a kormány  keleti nyitás jelszavával Kína és Oroszország felé tesz gesztusokat, azt mondta:  

„Nekünk nem kell a nyugati világnak hűségnyilatkozatokat tennünk, mert a NATO és EU-tagsággal annak részei vagyunk, létező vitáink ellenére ők a szövetségeseink. Értjük a nyelvüket, akkor is ha nem mindig szeretjük. A főpolgármester úr fordítva van ezzel: nem érti a nyelvüket, de mindig szereti. Mi örülünk annak, hogy vége a hidegháborúnak. A nyugati szövetségesi rendszer része vagyunk, de korrekt kapcsolatokra törekszünk a világ jelentős hatalmaival, így Kínával és Oroszországgal is.”

Jakab Péter szerint az egykori bányászvárosban nem pártja szolgálja legjobban a kormányváltást.