Az érintett vállalatok között olyan techóriások is lehetnek, mint a Facebook, a Google vagy az Amazon.
Jelenleg a multik egy legális trükkel meg tudják oldani, hogy létrehoznak egy leányvállalatot ott, ahol alacsony a társaságiadó-kulcs, így ide importálják át a máshol keletkezett profitjukat. Ez azt jelenti, hogy csak az ottani adókulcs szerinti közterhet fizetik meg akkor is, ha a nyereség főként máshol végzett tevékenységből származik.
Utóbbit kétféle módon szeretnék megakadályozni. A G7-ek egy minimális adókulcs bevezetését szorgalmazzák, amely 15 százalék lenne. Ezzel azt akarják elkerülni, hogy az országok egymást "alullicitálják", ki tud alacsonyabb kulcsot kínálni a multiknak. Másfelől pedig szeretnék elérni, hogy a vállalatok ne ott fizessenek adót, ahol a termékeiket vagy szolgáltatásaikat értékesítik, hanem ott, ahol a nyereségüket végül bevallják.
A megállapodást a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek júliusi találkozóján fogják részletesen megvitatni.
A mostani egyezség - amelyet az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Kanada, Olaszország és Japán kötött meg - értelmében dollármilliárdok áramolhatnak vissza a kormányokhoz, amelyet azok a koronavírus-járvány miatt keletkezett adósságuk törlesztésére tudnak fordítani. Becslések szerint az Egyesült Királyságnak is több adóbevétele származhatna ebből a szisztémából, ami hozzájárulhatna a közszolgáltatások finanszírozásához.
Most több éves tárgyalások fognak következni és ezeken igyekeznek majd nyomást gyakorolni több országra is, hogy kövessék a G7-ek példáját. Ilyen lesz a jövő heti, G20-as találkozó is. Rishi Sunak, az Egyesült Királyság pénzügyminisztere szerint a megállapodás célja, hogy egyenlő feltételeket teremtsen a globális vállalatok számára.
"Többéves vita után a G7-ek pénzügyminiszterei történelmi jelentőségű megállapodásra jutottak a globális adórendszer reformjáról, hogy az megfeleljen a mostani globális digitális korszaknak" - jelentette ki.
A BBC cikke megjegyzi, a nemzeti kormányok már régóta küzdenek azzal a kihívással, hogy a számos országban működő globális vállalatokat valahogy megadóztassák.