Jelentős mennyiségű nyugati vakcina érkezik ezen a héten Magyarországra: kedden 439 920 adag Pfizer és 60 ezer Janssen, míg pénteken 64 800 Moderna oltóanyagot szállítanak Budapestre – derült ki az operatív törzs keddre meghirdetett tájékoztatójából. Müller Cecília országos tisztifőorvos a tájékoztató végén felolvasott egyetlen újságírói kérdésre válaszolva erősítette meg:
A szakember, aki ismertette a kormányzati tájékoztatóoldalon olvasható járványügyi- és oltási adatokat, arról is beszélt, hogy miután Magyarország elérte az ötmillió beoltottat, azaz a lakosság több mint a fele már megkapta legalább az első adag védőoltást, „kicsit csökkent” az oltási kedv. Ennek ellenére arra biztat mindenkit, aki még nem tette meg, hogy oltassa be magát, de az is nagyon fontos, hogy az első után a második oltást is „felvegyék” az emberek.
A regisztráltak közül a 60 év felettiek 90 százaléka, míg a 18 és 59 év közöttiek 86 százaléka kapott már oltást. Jelenleg zajlik a külhoniak regisztrációja, de nekik védőoltás még egyelőre nincs, őket külön tájékoztatják majd arról, hogy mikor foglalhatnak időpontot.
Müller Cecília megjegyezte, a járványügyi adatok továbbra is kedvezőek, sőt, országosan az előző hetiekhez képest már 42 százalékkal csökkent az új fertőzöttek száma. Határozott csökkenést mutat a koronavírus szennyvízmintákban kimutatott koncentrációja számos nagyvárosban, így Budapesten, Békéscsabán, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Salgótarján, Szekszárdon.
Az új fertőzöttek átlagéletkora változatlanul 42 év, azaz jellemzően az aktív, munkaképes korú lakosság körében történik a legtöbb fertőződés. A területi megoszlás szerint a fertőzések 14 százalékát Pest megyében, 12 százalékát Budapesten, 11 százalékát Borsod-Abaúj-Zemplén megyében regisztrálták, míg Nógrád megyében és Somogy megyében 2-2 százalékát. Erőteljesebb a csökkenés, mintegy 60 százalékos Jász-Nagykun-Szolnok megyében, a többi között pedig 51 százalékos pedig Vas megyében, ahol a múlt héten még enyhe növekedést mértek.
Magyarországon a szintén múlt héten bejelentett két emberen kívül senkinél sem mutatták ki a koronavírus indiai mutánsát, és a helyzetük is változatlan: egyikük meggyógyult, másikuk rehabilitációra vár. Esetükben vizsgálják, hogy honnan fertőződhettek meg, ugyanis egyikük sem járt külföldön, és az eddigi adatok szerint családtagjaik sem.