Az emberiség átlagos várható élettartama az elmúlt száz évben drasztikusan emelkedett, így jó okunk van azt feltételezni, hogy az utánunk következő generációk még nálunk is sokkal hosszabb időt tölthetnek majd a Földön - írja a raketa.hu. A Gero nevű biotechnológiai cég friss kutatása szerint viszont lehetséges, hogy az emberi élettartamnak van egy elméleti maximuma, ami után a szervezetünk még a legideálisabb esetben sem képes regenerálni önmagát.
A Timofej Pirkov által vezetett kutatócsapat több mint félmillió ember vérmintáit, valamint további 4500 ember napi lépésszámát vetette össze, majd megvizsgálták, hogy egy adott életkorban mennyi ideig tart, mire valamilyen stresszor (például betegség vagy sérülés) után az értékeik visszaállnak a normálisra. A kutatók azt találták, hogy amíg egy átlagos negyvenévesnél ez mindössze két hetet vesz igénybe, addig nyolcvanéves korban már hat hét kell a teljes regenerációhoz. A Nature Communicationsben megjelent tanulmány ez alapján megállapítja, hogy az emberek nagyjából 120 és 150 éves koruk között teljesen elveszítik a regenerálódási képességüket, ami azt jelentheti, hogy ennél tovább senki sem élhet.
Magyarországon a születéskor várható élettartam nőknél 79, míg férfiaknál 73 év, de még a világ (bizonyíthatóan) legidősebb embere, a francia Jeanne Calment is "mindössze" 122 éves volt, amikor 1997-ben elhunyt.