;

Giro d'Italia;

- Bernal örömet hoz, az állam golyót ad

A kolumbiai embereknek úgy kellett ez a Giro d’Italia-győzelem, mint egy falat kenyér. Ez nyújt némi vigaszt a zavargások közepette.

A Giro d’Italia egyike a három nagy háromhetes körversenynek, amelyen egyszer minden országúti kerékpáros el szeretne indulni. A 24 éves kolumbiai Egan Bernal pedig nemcsak rajthoz állt, meg is nyerte azt, így fiatal kora ellenére már Tour de France-, és Giro d’Italia-győztesnek vallhatja magát.

A kerékpársportos viszonylatban rendkívül fiatalnak számító Bernal nagy esélynek számított a rajt előtt, de nemcsak saját maga és csapata, az Ineos elvárásainak akart megfelelni a győzelemmel, egy egész nemzet „terhét viselte a vállán”.

A Giro rajta előtt másfél héttel kormányellenes tömegmegmozdulások kezdődtek Kolumbiában, az összecsapásokban eddig legalább 50 ember életét vesztette, több mint 500 ember eltűnt. A védelmi minisztérium adatai szerint 1700-an sérültek meg, köztük a biztonsági erők több mint 900 tagja.

Iván Duque kolumbiai elnök múlt pénteken bejelentette, hogy kormánya további hétezer katonát vezényel az erőszakos tüntetések fő helyszínére Valle del Cauca tartományba. A kormány és a lakosság közötti konfliktus nem akar csillapodni, az ENSZ Emberi jogi főbiztosságának vezetője pedig független vizsgálatot követel, hogy kiderüljön, ki a felelős a sérülésekért és a halálesetekért.

Vasárnap aztán Milánótól több mint kilencezer kilométerre, a Bogotá melletti Zipaquirában – a kerékpáros szülővárosában – szüneteltették a tüntetést, hogy megünnepeljék a Giro új bajnokát. A 24 éves kerékpáros azon kevés elit kolumbiai sportolók egyike volt, aki nyilvánosan elítélte a hatóságok különféle visszaéléseit.

„Egan örömöt hoz, az állam golyót ad” – skandálták.

„Erre Kolumbiának szüksége volt, figyelembe véve mindazt, ami az országban történt” – nyilatkozta a The Wall Street Journalnak David Ortiz, aki vasárnap azért kerékpározott Zipaquirába, hogy egy szélesvásznú televíziós láthassa a Giro utolsó szakaszát.

„Üdvözlet mindenkinek Kolumbiában – nyilatkozta Bernal azt követően, hogy megnyerte a versenyt. – Köszönök nektek mindent, ez a győzelem mindannyiótoké. Remélem, ez erőt ad nekünk, egy kis örömet a történtek után.”

Bernal, a nép gyermekeA végtelenül szerény, az új dolgokra fogékony Egan Bernal viszonylag szegény családból származik, édesapja biztonsági őr volt, míg édesanyja virágokat nevelt. Öt-hat éves korában már hajnal ötkor elment kerékpározni, majd az iskola után ült is vissza a nyeregbe. Egy alapítványnak hála kezdhetett el komolyabban kerékpározni és angolul tanulni, amelynek hála, hogy immáron folyékonyan tud nyilatkozni. Bernal egyszerre akart sportolni és tanulni, sportsikerei miatt azonban egyelőre letett arról az álmáról, hogy politikai vagy gazdasági újságíró legyen.
Valter: Igyekeztem ugyanolyan versenyző maradniBernal Kolumbia, Valter Attila pedig Magyarország nemzeti hősévé vált. A 22 éves csömöri fiatal három napon át vezetett a Girón, az összetettben végül 14. lett. „Igyekeztem ugyanolyan versenyző maradni, mint voltam előtte. Mármint a csapattársaimmal szemben, hogy ők is értékeljék úgy az én munkámat, ahogyan én értékelem az ő munkájukat” – nyilatkozta Valter az M1-nek. Hozzátette: az eddigi versenyeihez képest ez a mostani teljesen más volt, főként az, hogy a háromhetes nagy viadalon ő indulhatott elsőszámúként a csapatában, illetve vált azzá menet közben. „Ez egy új perspektíva számomra, ami nagyon jó a jövőre nézve” - foglalta össze. Kifejtette: abban is bízik, hogy ezeknek a napoknak köszönhetően, amelyeken a sportágra több figyelem fordult Magyarországon, tovább javul a hazai közutakon a közlekedési morál, és az autósok még az eddigieknél is jobban figyelnek majd a kerékpárosokra. 

A magyar teniszező három szettben győzte le a francia Gilles Simont.