gyereknap;

Vékony Vince Boldizsár terve

- Palacsinta és hullámok – Gyereknapi álmok

Idén arra kértünk gyerekeket, írják vagy rajzolják le, milyen házban, hol szeretnének élni.

Különleges év telt el a tavalyi május utolsó vasárnapja óta. Több hónapnyi bezártság, óvoda-, osztály-, iskolatársak, óvónők, tanítók és tanárok személyes jelenléte nélkül telt karanténlét után egészen másképp látjuk otthonunkat. A nappaliból iroda, a gyerekszobából tanterem lett, a kert, a Városliget vagy a belvárosi játszótér a suliudvart helyettesítette. A lakás fontosabb lett, mint az elmúlt időszakban bármikor, adódott hát az ötlet: elképzelni az álmok otthonát. Lapunk 7-13 év közötti alkotói szabadon engedték fantáziájukat.

VÁNDOR MAJA NÓRA (12) - Minimálház eklektikus háttérben

Sárik-Veress Léna: Az én leendő lakhelyem

A karantén előtt nem is gondoltam volna, milyen fontos, hogy az ember hol lakik.

Addig azt hittem, elég, ha tiszta, meleg és kényelmes az otthonunk, akkor pedig rádöbbentem, milyen fontos lehet például egy erkély... Ezért eldöntöttem, hogy kitalálom az én leendő lakhelyem. Legszívesebben egy csendes kisvárosban élnék, szép virágokkal, növényekkel, nagy kerttel. A kertben egy nagy diófát szeretnék, rajta egy faházzal. A faházam sárga lenne, nagy üvegablakokkal, és kanapékkal meg párnákkal lenne tele. Szeretnék egy élénk színű, vidám kinézetű házat, amiknek a polcai roskadoznának a könyvektől. Szeretnék egy medencét is, de nem a kertben: az én medencém egy eldugott kis helyen lenne a ház aljában, ahová pont beszűrődik egy kis napfény. Kövekből lenne kirakva, mellette egy szauna.

Nagyon remélem, hogy egyszer ez az álmom is megvalósul, és élhetek majd itt. A bátyám képzeljen magának saját házat, na jó, esetleg lehet a szomszédban.   

PÁL ANNA ZOÉ (11) - Torony, díszes kapu a mesék ihlette palotában

Fehérváry Panni: A tengerparton

Én a tengerparton szeretnék élni egy modern házban, amiben kényelmes kanapéban lehet ülni.

és ahol óriási medence van. A tengerparton mindig hallanám a hangos hullámokat, figyelném a sirályokat ahogy halat fognak, és sok kagylót gyűjtenék. Lehetne ott halászni és sok halat fognék, és lenne ott egy nagy konyha és a konyhában mindenfélét főznék. Reggelire mindig palacsintát ennék. Találnék rákokat és medúzákat és sokáig napoznék hogy lebarnuljak.

És sokféle üdítőt ihatnék, és búvárkodhatnék a víz alatt. 

Tudatos állampolgárokIdén is elindult az UNICEF Magyarország Rajtad áll a jövőd! programja. A nemzetközi kezdeményezés 14-21 éves magyarországi fiatalok számára teremt lehetőséget, hogy a jövőjüket aktívan alakíthassák. A kiválasztott tíz csapat tervei olyan témákról szólnak, mint a gyermekjogok, a kortárs bántalmazás, vagy a fiatalok mentális egészsége. A jelentkezők egy közös alkotási folyamat keretében olyan innovatív, társadalmi vállalkozási ötleteket dolgoznak ki, amelyek megoldást nyújthatnak egy-egy társadalmi problémára. Idén öt település csatlakozott a programhoz: Budapest III. kerülete (Óbuda), Orosháza, Nyíregyháza, Szekszárd és Zalaegerszeg. A csapatok öt héten keresztül dolgoznak együtt ötleteiken, majd bemutatják kidolgozott tervüket egy szakmai zsűrinek - ekkor dől el, hogy melyik lesz az az öt csapat, amely további anyagi és szakmai segítséget kap elképzelései megvalósításához. Van aki közösségi teret hozna létre,mások a fogyatékkal élő diáktársakat segítenék és olyan is akad, aki a fiatalokat mind gyakrabban érintő probléma, a zaklatás ellen tenne. 
Idális világot építeniJátékos feladatsort talált ki az Amigos Alapítvány. A 150 önkéntes egyetemistából álló baráti társaság tagjai szabadidejükben kórházban lévő beteg gyerekeket látogattak, a pandémia alatt pedig online programokkal csempészik a játékos tanulást több száz gyerek hétköznapjaiba. A kihívásokban résztvevők hetente kapnak újabb feladatokat. Az első, gyereknapi feladat a gyerekek számára leginkább ideális világ elkészítései; építőkockákkal, rajzolva vagy hajtogatva. 
Gyermeknapi „pacsalintázás”Ma 10 órától 34 intézeti helyszín számára töltenek palacsintát a Pagony kertben a noÁr Mozgalom aktivistái, amit másnap délelőtt – az egyéni felajánlásban készülőkkel kiegészítve - „házhoz” is szállítanak. Másodszor szervezik meg programot, tavaly 1450 gyereknek jutott 4714 palacsinta. A felajánlások nagy részét a Marcsika Palacsintája vállalta. A 2018-ban alapított csepeli üzem hajléktalan édesanyákat foglalkoztat, a koronavírus-járvány kitörése óta minden kórház Covid-osztályára maszkot és palacsintát vitt, a Budapest Bike Maffia közvetítésével pedig desszerttel látta el a hajléktalanszállókat és átmeneti otthonokat. 

Derült égből villámcsapásként érte, amikor kiderült, hogy a Hét kis véletlen rendezője molesztálási botrányba keveredett, ám ennek ellenére ki kell állnia a filmért. Az okokról és a produceri felelősségről is beszélgettünk Pataki Ági producerrel.