;

Németország;Angela Merkel;zöldek;CDU;német választás;Szász-Anhalt tartomány;Armin Laschet;Annalena Baerbock;

Armin Laschet, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke

- Van ahol a német szélsőjobb már előzi a kereszténydemoktákat

Ijesztő adatot tett közzé az INSA közvélemény-kutató bő egy héttel a keletnémet Szász-Anhalt tartományban esedékes választás előtt.

Eszerint a jobboldali populista Alternatíva Németországért (AfD) átvette a vezetést a tartományban, 26 százalék voksolna a pártra, egy százalékkal többen, mint a közvélemény-kutatásokat évek óta kitartóan vezető kereszténydemokrata CDU-ra. Hogy ez a felmérés negatív szenzációval ér fel, azt több adat is alátámasztja. A 2016-os tartományi választás óta egyetlen alkalommal sem vezetett az AfD a CDU előtt, utóbbi számára a legrosszabb eredményt tavaly márciusban mérték, amikor 25-25 százalékon állt a két párt. De ez is csak ideiglenesnek bizonyult, júniusban-júliusban ugyanis már 14-15 százalék volt a CDU előnye, sőt, még idén április közepén is hét.

Abban nincs semmi különös, hogy a keletnémet tartományokban az AfD jóval népszerűbb, mint nyugaton, de az AfD esetleges győzelmének nagyon is gyászos hatásai is lehetnek a szövetségi politikára nézve is, hiszen egy siker nyomán a jelenlegi 10-12 százalékos országos népszerűség emelkedhet a szeptemberi szövetségi parlamenti választásig.

Az INSA felmérése azt mutatja, hogy az országos közvélemény-kutatások szerint megállt a CDU/CSU népszerűségcsökkenése, és a jobboldali kormánypártok már négy százalékkal vezetnek a Zöldek előtt. Mindez valójában inkább Annalena Baerbock, a környezetvédők kancellárjelöltjének tapasztalatlanságára vezethető vissza, semmint arra, hogy a közvélemény egyre inkább kezdene megbékélni a CDU/CSU kancellárjelöltjével, Armin Laschettel, akit áprilisban komoly belső csaták után tettek meg az uniópártok listavezetőjének. A kezdeti, hatalmas lelkesedés Baerbock iránt alábbhagyott, sokan már a 2017-es választás előtti helyzetet emlegetik. Akkor azután, hogy Martin Schulzot tették meg a szociáldemokraták kancellárjelöltjének, majd elnökének, szárnyalni kezdett az SPD népszerűsége, de a választáson már csak 20,5 százalékot kapott.

Baerbock hibái között emlegetik, hogy egy parlamenti beszédében az SPD-nek tulajdonította a szociális piacgazdaság bevezetését, miközben ez a CDU-kormány élén 1963 és 1966 között álló Ludwig Erhard kancellár érdeme volt, de ami még nagyobb hiba volt: a Bundestag illetékes hatóságának nem számolt be 25 ezer eurós, az előző három évben összeszedett bevételéről, amelyet a Zöldek utaltak át számára. Bár nem ritka más pártok politikusai esetében sem, hogy ezekről a jövedelmekről később számolnak be, nem szerencsés, ha ezt a mulasztást olyan párt politikusa követi el, amely a közélet teljes tisztaságáért lép fel.

Ezen ügyek miatt több felmérés szerint Laschetet már alkalmasabb kancellárjelöltnek látja a közvélemény Baerbocknál, de ez is viszonylagos: valójában egyikük sem népszerű. Amint azonban a Szász-Anhalt tartományban is végzett felmérés mutatja, ez a bizalmi válság nagyon veszélyes lehet, hiszen lehetőséget teremthet a kitörésre az AfD számára. Ez már csak amiatt is aggasztó, mert az utóbbi hetekben egyértelműen a jobbszélre pozícionálta magát a párt azzal is, hogy két szélsőséges politikust, Timo Chrupallát és Alice Weidelt tette meg listavezetőnek.

Ha az AfD nyerne a CDU ellőtt jövő vasárnap, akkor az uniópártoknál egyre többen tennék fel a kérdést: valóban jó ötlet volt Laschetet megtenni kancellárjelöltnek? Nem kellene mégis Markus Söder bajor miniszterelnököt indítani, hogy az uniópártok elkerüljék a nagy leégést? Egy ilyen megoldásra ugyan minimális az esély, de továbbra is tagadhatatlan, hogy Angela Merkel távozásával óriási űrt hagy maga után. 

Raman Prataszevics fehérorosz újságíró szülei azt sem tudják, hol tartják fogva fiukat.