Bod Péter Ákos és Chikán Attila is aláírta a nyilatkozatot, amelyben 15 szakember bírálja a Fudan Egyetem Budapestre tervezett települését – vette észre a Telex a Közgazdászok a válságkezelésről nevű Facebook-oldalon megjelent állásfoglalást.
A közgazdászok az alábbiak miatt bírálják a kínai Fudan egyetem kampuszának Magyarországra települését:
A magyar állampolgárok pénzéből épülne Kína számára, a kínai érdekek szolgálatára, és a hitelt akkor is vissza kell fizetni, ha az egyetem működése részben vagy egészben nem termeli ki a felvett hitel és a kamatok megfizetéséhez szükséges pénzt.
Nem értenek egyet azzal a véleménnyel, hogy a kampusz Magyarországra jövetele „minden pénzt megér”, mivel a magyar állampolgárok közpénze véges.
A projekthez felvenni szándékozott, több százmilliárd forintra becsült hitel kamatlába körülbelül hatszorosa lenne annak az uniós kölcsönnek, amelynek felvételétől a kormány a túlzott eladósodás elkerülésére hivatkozva a minap tartózkodott.
A hitel feltételei ismeretlenek.
A betelepülő egyetem működtetése – az ITM számításai szerint is – 2023-2027 között 100 milliárd forintot igényelne.
A fenntartására létrehozandó magyar-kínai alapítványban kisebbségi magyar részesedés lenne.
Belátható időn belül behozhatatlan hátrányt jelentene a magyar felsőoktatás számára, például a bérkülönbség miatt.
A kínai kampusz tandíja többszöröse lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak, ezért a magyar társadalom szűk rétege engedhetné meg, hogy a gyerekeit itt taníttassa.
A közlemény aláírói: Bihari Péter, Bod Péter Ákos, Chikán Attila, Felcsuti Péter, Győrffy Dóra, Király Júlia, Mellár Tamás, Nagy Zoltán, Oblath Gábor, Palócz Éva, Petschnig Mária Zita, Prinz Dániel, Riecke Werner, Scharle Ágota, és Vértes András.