2018 januárjától kezdve (vagyis két évvel a koronavírus-járvány elszabadulása előtt) az USA pekingi nagykövetségének tisztségviselői többször fölkerestek Vuhanban egy biotechnológiai laboratóriumot, és a látogatásaik után „bizalmas” jelzésű diplomáciai táviratokban számoltak be arról, hogy az intézményben kockázatos kutatásokat folytatnak denevérekből származó koronavírusokkal. Egy, a Wuhan Institute of Virology (WIV) honlapjáról azóta már törölt, de online webarchívumokban megőrzött közlemény szerint az amerikai delegációt Jamison Fouss főkonzul, és Rick Switzer, a nagykövetség környezetvédelmi, tudományos, technológiai és egészségügyi attaséja vezette. A táviratokban jelezték: esély van egy új, SARS-szerű világjárvány kialakulására, ha a mesterségesen előállított, az embert is megfertőzni képes vírusok kiszabadulnak.
A Portfolio most arról ír, hogy az amerikai külügyminisztérium a napokban közzétett egy jelentést, amely arra utal: érdemes lenne alaposabb vizsgálat tárgyává tenni a vuhani intézetet, hogy a világ tisztábban lásson a Covid-19 eredetét illetően. A jelentés felidézi, hogy a laborban egy SARS-CoV-2-höz „nagyon hasonló” vírussal kísérleteztek, és titkos katonai projekteket is folytattak.
A dokumentum úgy fogalmaz: „A Kínai Kommunista Párt (KKP) több mint egy éve szisztematikusan megakadályozza a Covid-19-járvány eredetének átlátható és alapos kivizsgálását, ehelyett inkább a dezinformációra fordít hatalmas erőforrásokat (…) Az amerikai kormány nem tudja pontosan, hogy a Covid-19-járvány a fertőzött állatokkal való érintkezés révén kezdődött-e, vagy a kínai Vuhanban található laboratóriumban történt baleset eredménye volt. A vírus akár természetes úton is kialakulhatott a fertőzött állatokkal való emberi érintkezésből. Alternatívaként azonban egy laboratóriumi baleset is hasonlíthatott egy természetes járványhoz, ha a kezdeti expozíció csak néhány személyt érintett, és tünetmentes fertőzéssel terjedt. A kínai tudósok olyan körülmények között kutatták az állatokból származó koronavírusokat, amelyek megnövelték a véletlen és feltehetően akaratlan expozíció kockázatát (...)
Az amerikai kormánynak oka van feltételezni, hogy a vuhani intézeten belül több kutató is megbetegedett 2019 őszén, a járvány első azonosított esete előtt, olyan tünetekkel, amelyek mind a Covid-19-re jellemzőek. Ez megkérdőjelezi az intézet vezető kutatója, Zheng-Li Shi nyilvános állításának hitelességét, miszerint az intézet munkatársai és diákjai között »nulla fertőzés« történt a SARS-CoV-2-vel kapcsolatos vírusokkal (…) A KKP megakadályozta, hogy független újságírók, nyomozók és a WHO illetékesei interjút készíthessenek az intézet kutatóival, beleértve azokat is, akik 2019 őszén megbetegedtek. A vírus eredetével kapcsolatos hiteles vizsgálatnak magában kell foglalnia e kutatókkal készített interjúkat és a korábban nem jelentett betegségük teljes ismertetését.
A vuhani intézet kutatói legalább 2016-tól kezdődően kísérleteket végeztek az RaTG13-mal, azzal a denevér-koronavírussal, amelyet az intézet 2020 januárjában a SARS-CoV-2 vírushoz legközelebb álló mintaként azonosított. Az intézetnek publikált eredményei vannak a »gain-of-function« kutatásokról, amelyek célja kiméra vírusok létrehozása (…) A WHO nyomozóinak hozzá kell férniük az intézet denevér- és más koronavírusokkal kapcsolatos, a Covid-19 járvány kitörése előtti munkáinak feljegyzéseihez. Teljes körű tájékoztatást kell kapniuk arról, hogy az intézet miért változtatta meg, majd távolította el az RaTG13-mal és más vírusokkal kapcsolatos kutatásairól szóló online feljegyzéseket (…).
Annak ellenére, hogy a vuhani intézet civil intézményként tünteti fel magát, az Egyesült Államok megállapította, hogy titkos projektekben együttműködött a kínai hadsereggel. A jelentésből az is kiolvasható, hogy a vuhani kutatások finanszírozásában korábban az USA is részt vett. Egyben utalnak rá: a meglévő információk csupán „a felszínét karcolják annak, amit még mindig titkolnak a Covid-19 kínai eredetéről”.