Az Európai Uniónak nagyon határozott választ kell adnia a Ryanair légitársaság járatának elfogadhatatlan, előző napi földre kényszerítésére, az Aljakszandr Lukasenka elnök vezette fehérorosz rezsimnek ugyanis meg kell értenie, hogy az ilyen cselekedeteknek komoly következményei vannak – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke Brüsszelben hétfőn.
Ursula von der Leyen a hétfő este kezdődő, kétnapos EU-csúcstalálkozóra érkezve hangsúlyozta, hogy a tagállami vezetők szankciók bevezetésének lehetőségéről fognak tárgyalni:
„a vasárnapi incidens felelőseivel, a fehérorosz légi ágazat illetékeseivel, illetve mindazokkal szemben, akik a fehérorosz rezsimet anyagilag támogatják”.
Az EB elnöke szerint a mintegy hárommilliárd eurós, Fehéroroszág támogatására szánt uniós beruházási és gazdasági csomag teljes összege mindaddig befagyasztva marad, amíg az ország nem indul el a demokrácia útján. Az unió mindaddig nyomást fog gyakorolni Minszkre, amíg nem tartja tiszteletben a média és a véleménynyilvánítás jogának szabadságát
Angela Merkel német kancellár hangsúlyozta: a tagállami vezetőknek meg kell vitatniuk, milyen intézkedések meghozatalára van szükség a példátlan cselekedettel kapcsolatban.
„A közös uniós válaszlépések között az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt is magában foglaló szankciós lista bővítése szerepelhet. Illetve meg kell fontolni a Belavia fehérorosz légitársaság uniós repülési engedélyének felfüggesztését is”
– hangoztatta.
A fehérorosz külügyi tárca magyarázatát, amely szerint a repülőgépnek azért kellett volna leszállnia a Minszkben, mert a pilótáktól bejelentés érkezett egy, a fedélzeten elhelyezett pokolgépről, Merkel teljesen valószínűtlennek, hiteltelennek nevezte.
A német kancellár az incidens nemzetközi kivizsgálást sürgette, és leszögezte: a fehérorosz ellenzéki aktivistát azonnal szabadon kell bocsátani. Gitanas Nauséda litván elnök érkezésekor kijelentette: az incidens példátlan cselekedet volt a fehérorosz vezetés részéről, ami kimerítette az állami terrorizmus fogalmát.
A litván elnök szerint az EU légterének lezárására van szükség a fehérorosz légijáratok elött, illetve arra, hogy az EU nyilvánítsa „nem biztonságosnak” Fehéroroszország légterét. Majd kijelentette:
„Itt az ideje, hogy az EU a litván fővárostól alig 50 kilométerre, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern által épített fehérorosz atomerőműről, mint az európai közösség elleni lehetséges geopolitikai fegyverről”
Vasárnap a fehérorosz hatóságok pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát. Az akcióban a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is részt vett.
A repülőgépen utazott Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek.
A Brüsszelben hétfőn este kezdődő, kétnaposra tervezett uniós csúcstalálkozón a koronavírus-járvány okozta helyzet áttekintése mellett a tagállami vezetők számos külpolitikai kérdésről folytatnak megbeszélést, köztük az Európai Unió Oroszországgal ápolt kapcsolatáról, az EU és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodások végrehajtásáról. Kitérnek a közel-keleti helyzetre is, valamint előkészítik a közelgő, június 15-re tervezett EU-Egyesült Államok csúcstalálkozót.
(Képünkön Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke)
Loondon már lépettGrant Shapps brit közlekedési miniszter hétfőn a Twitteren bejelentette, hogy felfüggesztette a Belavia nagy-britanniai működési engedélyét – gyakorlatilag kitiltva a céget a brit légtérből –, és utasította a polgári repülésügyi hatóságot (CAA) annak elrendelésére, hogy az utasok biztonsága érdekében a brit légitársaságok kerüljék el a fehérorosz légteret. A Belavia heti három járatpárt üzemeltetett Minszk és a londoni Gatwick repülőtér között. Dominic Raab brit külügyminiszter nem sokkal később, a londoni alsóházban tartott hétfő esti tájékoztatóján elmondta: a nagy-britanniai működési engedély felfüggesztése formálisan a Belavia légitársaságra vonatkozik, mert ez a cég üzemeltet rendszeres járatokat Fehéroroszország és Nagy-Britannia között.
Raab hangsúlyozta: a brit kormány utasította a CAA-t a két ország közötti repülésekre bármely más légitársaság által kért eseti engedélyek visszautasítására is. Parlamenti felszólalásában a külügyminiszter a polgári repülés és a nemzetközi jog ellen elkövetett megdöbbentő támadásnak nevezte a történteket. A brit kormány kezdeményezte a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) Tanácsának sürgős összehívását az incidens alapos és szigorú kivizsgálására. Időközben az Európai Unió légiforgalmi szolgálata, az Eurocontrol bejelentette, hogy segíteni kívánja azokat az európai légitársaságokat, amelyek el szeretnék kerülni Fehéroroszország légtérét.
– A minszki rezsimnek teljes körű magyarázatot kell adnia a nemzetközi jog e súlyos megsértésére, és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kormányát felelősségre kell vonni ezen meggondolatlan, veszélyes magatartásáért - mondta a külügyminiszter. Hozzátette: London már dolgozik nemzetközi partnereivel azoknak a diplomáciai lépéseknek a felkutatásán, amelyeket az ICAO, az ENSZ Biztonsági Tanácsa és a hét vezető ipari hatalom csoportja (G7) tehet az ügyben. Hétfőn bekérették a brit külügyminisztériumba Fehéroroszország londoni nagykövetét, akivel tudatták, hogy a brit kormány elítéli az ilyen jellegű cselekményeket, és követeli Raman Prataszevics szabadon engedését.