A BBC beszámolója szerint a természeti jelenség pirosra festette az eget a lávakitöréskor. Az áradat megállt a kétmilliós Goma város közelében, amely a vulkántól keletre található mintegy 10 kilométerre. Jelentések szerint legalább 15 ember veszítette életét, ugyanakkor a helyi tisztségviselők még nem jutottak el azokra a helyekre, amelyeket a leginkább érintett a vulkánkitörés. Kilencen egy autóbalesetben hunytak el. Utóbbi akkor történt, amikor az emberek elmenekültek. A kormányszóvivő szerint négy embert lelőttek, amikor megpróbáltak elmenekülni a börtönből, ketten pedig halálra égtek.
Becslések szerint az újjáépítés hónapokig tarthat.
Jelentések szerint a lakók még az előtt kezdték elhagyni házaikat, hogy a kormány intézkedett volna. Tömegével indultak neki az éjszakának matracokkal és egyéb holmikkal.
A Nyiragongo a világ legaktívabb vulkánjai közé tartozik. Már felmerültek aggályok a Goma Vulkán Obszervatórium tevékenységével kapcsolatban is, mondván az intézmény nem megfelelően látta el feladatát, miután a Világbank a korrupcióra hivatkozva csökkentette a finanszírozását.
Az angliai Manchesteri Egyetem vulkanológusa, Mike Burton a brit közszolgálati médiának elmondta, a Nyiragongóból kitörő láva különösen folyékonynak számít és gyorsan képes haladni. A vulkán utoljára 2002-ben tört ki. Ekkor 250-en haltak meg és 120 ezer ember vált hajléktalanná