;

USA;dokumentumfilm;ópiát;OxyContin;ópiátjárvány;

- Az évszázad bűnténye, avagy a fájdalomipar története

A napokban mutatta be a HBO Alex Gibney kétrészes dokumentumfilmjét az amerikai opiátjárványról. A legálisan felírt fájdalomcsillapítókat valójában kábítószerként használják az emberek.

A kétrészes, összesen négy órás dokumentumfilm, Az évszázad bűnténye (The Crime of the Century) vádirat a nagy gyógyszergyárak, a politikai és kormányszervezetek ellen, amelyek lehetővé tették a szintetikus opiátok termelését, szabályozatlan terjesztését és a velük való visszaélést, ami emberek százezreit taszította függőségbe.

- Az opiátjárvánnyal az a probléma, hogy úgy tekintenek rá, mint természeti csapásra, nem pedig olyan bajra, amit emberek tevékeny közreműködése okozott, ami bűncselekmény: több vállalatot ítéltek bűnösnek. A járványban az elmúlt mintegy húsz évben több mint 500 ezer ember halálát okozta túladagolás, milliók váltak gyógyszerfüggővé, miközben a hirdetésekben kifejezetten tagadták, hogy rájuk lehet szokni - mondja a Youtube-on látható podcast videofelvételén Alex Gibney filmrendező. Gibney, a Washington Post riporterei és más, az ügyel foglakozó cikkek, könyvek szerzői az egész eseménysorozat szándékosságára akarták ráirányítani a figyelmet. Amellett, hogy megszólaltak az áldozatok is, az elkövetőkre fókuszáltak, bizonyítékokkal szolgáltak arra, hogy ez a bűnsorozat milyen mélyen gyökeredzik.

Az ópiátjárvány a Sackler-család tulajdonában lévő Purdue Pharma gyógyszergyár egyik termékével kezdődött 1984-ben, egy morfinalapú gyógyszerrel, az MS Continnal, ami időzített, nyújtott hatású morfiumkibocsátó. Szabadalmának lejártával az évtized végén jött az OxyContin, ami szintén időzítőkapszulában vehető be, így a korábbi szerekkel ellentétben nem ad hirtelen megterhelő lökést a szervezetnek. Az ópiátalapú fájdalomcsillapítók nagyon erősen hatnak, és végstádiumban lévő rákbetegeknél szükséges, indokolható alkalmazásuk. A gazdasági haszon miatt azonban korrupt orvosok, gyógyszerterjesztők közreműködésével széles körben elkezdték használni őket, a gyártók hatalmas igényeket generáltak irántuk. A gyártó és a forgalmazók azt állították, ezek a hosszabb hatású készítmények nem okoznak függőséget, de ez nem volt igaz, és ezt ők is tudták. A gyógyszereket eleinte - tudatosan - elszegényedett környékeken terítették. A páciensek gyorsan függővé váltak, mire az orvosok - a gyártó tanácsára - növelték az adagokat.

Mivel az emberek az évek során toleránssá váltak a hatóanyag iránt, egyre több szerre volt szükségük, amikor már nem tudták megfizetni a gyógyszert a heroin felé fordultak, majd amikor az a megnövekedett kereslet miatt megdrágult, a fentanilt kezdték szedni. Ez az anyag nagyon hatásos, de épp ezért rendkívüli a halálozási kockázata, mert nagyon kicsi a különbség a még elviselhető és a végzetes mennyiség között. Néhány év leforgása alatt megugrott a túladagolás okozta halálesetek száma az országban, és elkezdődött az opioidjárványként ismert népegészségügyi katasztrófa.

A kilencvenes, kétezres években már elkezdődött a legális szerek felírásának visszaszorulása, de az igény maradt, amit a illegális fentanil elégít ki. Az egyes államok kormányai már hozzáláttak a gyógyszeripari cégek perbefogásához, a szövetségi kormány azonban nem kezeli súlyán az ügyet, ami azért lehetséges, mert a megfelelő helyekre befolyó pénzek pártérdekeket, kampánycélokat is szolgálnak.

Ezt a történetet mutatja be a dokumentum minisorozat, amiben teljesen új tény kevés kerül napvilágra, koncentráltan, kulcsfigurák megszólaltatásával látunk rá a három évtized eseményeire. Kiderül, nem csak a túlzott gyógyszerfogyasztás önmagában a probléma: a drogkartellek - mint például a rendkívül szervezetten, üzemi tudatossággal működő, a Köpcös (El Chapo) által vezetett mexikói Sinaloa-kartell - és a gyógyszegyárak érdekei egybefonódtak. (Joaquín Guzmán mexikói drogbáró, a Sinaloa Cartel korábbi vezetője, jelenleg életfogytiglani + 30 éves börtönbüntetését tölti.)

- A legális, ópiátalapú-gyógyszerhasználat volt az a hátsó ajtó, amelyen keresztül az illegális drogok bebocsájtás nyertek a felhasználók millióihoz – mondja el Patrick Radden Keefe, a Vadászat Köpcösre című 2014-es, valamint a most áprilisban megjelent, a Sackler-família történetét feldolgozó, A fájdalom birodalma című könyvek szerzője. Az ópiátokat tartalmazó fájdalomcsillapítók elterjesztésében a főszerepet ez a család játszotta, ők profitáltak legtöbbet a gyógyszerekből, vagyonuk néhány éve több mint 14 milliárd dollárt tett ki, a Válium és az OxyContin révén a világ legsikeresebb kábítószer kereskedői lettek.

Gibney filmjének első része a Sackler-fivérek történetét és azt dolgozza fel, hogyan vált a fájdalomipar Amerika egyik önálló iparágává. Az ópiátkrízist végeredményben a Purdue Phrama késleltetett hatású gyógyszere, az OxyContin indította el.

2007-ben kiszabták a Purdue-ra az addig gyógyszercégre kirótt legnagyobb büntetést, majd újabb perek következetek, mert a megítélt kártérítéseket csak úgy tudták fizetni, hogy felpörgetve folytatták az OxyCodin gyártását, végül a cég 2019-ben csődvédelmet kért. 2020-ban újra bűnösnek ítélték a vállalatot, de a vezetők lényegében megúszták az ügyet. A tárgyalásokon a perbe fogott más cégek is minden vádpontot tagadnak: „Az FDA (az USA élelmiszer és gyógyszerengedélyezési hivatala) által jóváhagyott szerek semmi törvénybe ütközőt nem okoznak” – állítják. Ez védekezésük legfőbb eleme - tudjuk meg a második rész elején. Ugyanis egyre több gyártó ismerte fel az üzletben a hatalmas jövedelmező lehetőséget, megjelentek az OxyCodin változatai, kialakult a legális drogkartell az USA-ban.

A filmben láthatók interjúk szakértőkkel, szenvedőkkel - akik elvesztették szeretteiket –, bemutatkoznak a szociopata gyógyszergyári igazgatók, a Sackler-család tagjai, a rendvédelmi szervezetek tisztjei és a mentősök, akik a túladagolásban szenvedőket látták el. A film titkos dokumentumokon, eddig nem ismert vallomásokon keresztül mutatja be az eredendő bűnt: a Purdue tulajdonosai, vezetői tudtak gyógyszereik veszélyeiről, átíratták az engedélyezési kérelmet, miközben hatalmas reklámkampányba kezdtek, hogy általános fájdalomcsillapítóként jelenjék meg a szer, ne csak viszonylag kevés, halálhoz közeli rákbetegek utolsó napjait könnyítse meg.

A rendező empátiával kezel minden egyes történetet, de a legtöbbet egy idős nő teljesen értelmetlen haláláról tudunk meg, férje elmesélésből. Adott egy harmonikus, nyugodt életet élő, idősödő házaspár. Aztán a nő fájdalmaira OxyContint és más gyógyszereket kezd szedni, melyeknek hamar rabja lesz. A gyógyszerekkel a Purdue helyi lekötelezettje látja el, és hiába látja a férje, hogy nagy a baj, az orvos folyamatosan egyre nagyobb és nagyobb adagokat ír neki fel. A férj egyre gyakrabban találja feleségét a lakás különböző pontjain kidőlve. Végül detoxba küldik, ahol sikeresen le is hozzák a gyógyszerekről. Hogy miért halt meg mégis? Mert az orvosa felkereste, és újra felírta neki a függést okozó gyógyszereket.

Egy, a fia halálát látva a mentők segítségét kérő anya sikoltozása az utolsó hangok egyike, amit hallunk, majd egy felirat: A Sackler-család képviselő állítják, a receptre felírt OxyContin használatától kialakuló függőség „rendkívül ritka”.

A film arra tesz kísérletet, hogy felhívja a figyelmet: nem nyugodhatunk meg azzal, megfizettek a bűnösök, mert ez nem egyszerűen a pénzről szól, hanem arról, hogy kiderüljön - a sok részletében még a legutóbbi évek tárgyalási során is elhallgatott – igazság.

Az ópiátokAz ópiátok olyan drogok, amelyeket a mák gubójából származó tejszerű folyadékból állíthatók elő, ezek az ópium, morfium, heroin. Rokon alapanyagokból készülnek ópiátalapú, ezekhez hasonló, de sokkal könnyebben ható fájdalomcsillapítók. A 90-es években az amerikai gyógyszerlobbi elérte, hogy az amerikai laikus és orvosi közvélemény hozzáállása a fájdalomhoz megváltozzon, hogy a fájdalom csillapítása elsődleges legyen. Az amerikai gyógyszeripar elképesztő mennyiségben kezdett opiát-fájdalomcsillapítókat gyártani és forgalmazni: megjelent a piacon a legális heroin. 
Félmilliárd dollárt fizet a McKinseyAz amerikai McKinsey tanácsadó cég 2021 februárjában 47 állammal egyezett meg, hogy ne feszegessék tovább, milyen tanácsokat adott az opioidválságot kiváltó gyógyszervállalatoknak, köztük az OxyContin gyártójának, a Purdue Pharmának. A McKinsey közreműködésével sikeresen pörgették fel elképesztő méretekre a függőséget okozó gyógyszerek eladását, közvetve hozzájárulva ezzel több mint 200 ezer ember - más becslések szerint 450 ezer - halálához. A cég a New York Times értesülései szerint összesen 573 millió dollárt (164 milliárd forintot) fizetnek. A McKinsey az egyezség részeként, nem ismeri el, hogy szándékosan okozott kárt, de elfogadja, hogy ezentúl nem adhat tanácsot bizonyos, függőséget okozó gyógyszerek értékesítéséhez. Emellett számos dokumentumot kell nyilvánosan elérhetővé tenniük. Az államok a pénzt a függők kezelésére és megelőző programokra fordítják. A Purdue Pharma tavaly októberben ismerte el bűnösségét, miután a szövetségi igazságügyi tárca három rendben emelt vádat a cég ellen. A tárca, a gyógyszergyár, illetve a Sackler-család között létrejött vádalku értelmében a gyógyszergyár elismeri, hogy lefizetett orvosokat és patikusokat, akik így olyanoknak is felírták az erős és függőséget okozó szert, akiknek nem lett volna feltétlenül szüksége a heroinnal és morfiummal azonos hatóanyagú fájdalomcsillapítóra. A cég azt is elismerte, hogy ezzel nagyon komoly összegeket csalt ki az állami egészségbiztosítást nyújtó intézményekből. A megállapodás értelmében a Sackler-családnak a saját vagyonából 225 millió dollár büntetést kell befizetnie a szövetségi államkasszába, továbbá a gyárnak több mint 2,8 milliárd dollárt kell elkülönítenie a polgári peres eljárásokra. Több tagállamban ugyanis ezerszámra indítottak kártérítési pereket a gyár és tulajdonosai ellen. Az összesen 8,3 milliárd dollárra rúgó büntetés többi részét a gyárnak kell majd kifizetnie. A megállapodás ugyanakkor nem mentesíti a Sackler-család tagjait és a vállalat korábbi vezetőit a büntetőjogi felelősség alól. A megállapodásban szereplő büntetést megkapja az állam, a Purdue ugyanis tavaly csődvédelmet kért.

A Csu-zsung három hónapig vizsgálódik a vörös bolygón.