;

építkezés;Csipak Péter;Tordai Bence;

- Le kell bontani a természetromboló Csipak-villát

A villához több mint 2300 négyzetméternyi védett területet vágatott ki a tulajdonos.

Teljes bontásra ítélték Csipak Péter természetromboló hármashatár-hegyi villáját – közölte Tordai Bence Facebook-oldalán.

A Párbeszéd országgyűlési képviselője azt írta, hogy „a Csipak-villa ügyében 2011 óta tart a fideszes maszatolás, a menekülés a felelősség alól – de ennek most végre vége”. A politikus elárulta, hogy a független médiával együtt kikényszerítette és megszerezte a határozatot, amely kimondja:

„kötelezem az Építtetőt, hogy a tárgyi ingatlanon a szomszédos 16022/1 hrsz.-ú és 015980/13 hrsz.-ú ingatlanokra is átnyúlóan megvalósított egylakásos lakóépületet, a hozzá kapcsolódóan egy szerkezeti egységként felépített gépjármű tárolót és terepszint alatti építményeket jelen határozatom véglegessé válásától számított 90 napon belül bontsa el”.

Tordai Bence azt írta, hogy Csipak Péter 1800 nm-es palotát építtetett a budai Fenyőgyöngye közelébe, de a még jobb kilátás kedvéért egyszerűen feljebb tolták a villát.

„Ehhez több mint 2300 nm(!) területet hasított ki a védett erdőből, egyszerűen lekerítve a köztulajdonban álló zöldterületet, kivágatva az ott álló fák nagy részét”– írta Tordai Bence.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy Csipak Pétert természetkárosításért már elítélték első fokon két év felfüggesztett börtönre, de a villa bontásáról szóló 2011-es határozat nem lépett hatályba. Tordai Bence idén március végén megkérdezte a minisztériumot arról, hogy mikor bontják le a törvénytelen villát, amire Orbán Balázs államtitkár azt válaszolta, hogy az ügy „jelenleg is folyamatban van az építésügyi hatóság előtt. Reményeink szerint az eljárás rövid időn belül végleg lezárul.”

Tordai szerint másnap, április 20-án, egy nappal az államtitkár válasza után meg is jelent az építésügyi nyilvántartásban, hogy a kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya egy „kötelezést” adott a Csipak-villa fennmaradási ügyében. Tordai adatigényléssel jutott haza az április 21-re datált határozathoz, amelyben az alábbi megállapítások olvashatók:

  • „Az emeleti részen a női és férfi dolgozó oldalán … alapterületi növelés került ábrázolásra. A tetőszinti alaprajzon lévő szivarszobát fürdőhelyiséggel bővítették, és két tetőterasszal.”

  • „A lakóépülethez tartozó gépjármű tároló építmény a szomszédos, védett erdőterületre átnyúlik. A portaépület és a gépkocsifelhajtó pedig részben a 16022/1. hrsz. turisztikai erdő besorolású övezetű ingatlanon található.”

  • „a tárgyi ingatlanon folytatott építés, és ezzel kapcsolatba hozható tevékenységek a 015980/13 hrsz.-ú ingatlant is igénybe vették 2316 m2 kerítéssel lehatárolt területen, elpusztítva ott az erdőt. ... a beépítés által a védett természeti területen és Natura 2000 területen lévő élőhely megsemmisült, a művi létesítmények által a védett természeti terület természetbeni állapota visszafordíthatatlanul megváltozott.”

A tárcavezető bejelentette, hogy a betegágyak 80 százalékát már be szabad vonni a normál ellátásba.