Így summázta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az Országgyűlés azon döntését, amely lecseréli a korábban sokat vitatott civiltörvényt. Mint lapunk is beszámolt róla, az új jogszabály a teljes korábbi törvényt hatályon kívül helyezi, ugyanakkor előírja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) számára, hogy minden olyan civil szervezetnél, melynek éves mérlegfőösszege meghaladja a 20 millió forintot, évente vizsgálatot végezzen és jelentést tegyen közzé. Kivételt képeznek ez alól a nemzetiségi-, vallási-, valamint sportszervezetek.
Az új rendelkezések kapcsán a TASZ hangsúlyozza, egy polgári demokráciában a közhatalom legitimitásához elengedhetetlen, hogy mindenkinek egyenlő esélye legyen a közügyek alakítására, és a nép ellenőrizhesse a közhatalom gyakorlóit. Ezt a viszonyt állítja feje tetejére az új szabályozás, amikor a közhatalmat kontroll alatt tartó polgárok szerveződéseit vonja szoros állami ellenőrzés alá.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzésével kapcsolatos passzusokkal kapcsolatban megjegyzik, a szervezet feladata azok ellenőrzése, akik közpénzt kapnak - nem az egyesülési jog alapján létrejött, az állami költségvetéshez adott esetben semmilyen módon nem kapcsolódó szervezetek tevékenységének vizsgálata. Mivel az ÁSZ maga állítja össze ellenőrzési tervét, így a TASZ szerint önkényes, mely szervezeteket világítja át és kímél meg a vizsgálódásoktól. Ráadásul a törvény nem határozza meg, mire kell kiterjednie az ellenőrzéseknek, vagyis korlátlan felhatalmazást ad a számvevőszéknek.
A TASZ hozzáteszi, a következő időszakban más szervezetekkel már hosszú ideje fennálló együttműködésüket folytatva dolgoznak azért, hogy a törvény jogellenességének megállapítására irányuló eljárásokat indítsanak.