;

Parlament;Állami Számvevőszék;civiltörvény;hatályon kívül helyezés;

- AI: Visszavonták a jogellenes törvényt, ezután az ÁSZ-t küldik a civilek nyakára

A „kritikus szervezetek” attól tartanak, hogy őket fogják leginkább ellenőrizni, s nem lesz beleszólásuk, mit jelentenek róluk a számvevők.

Nagy nap a mai, de nem örülhetünk felhőtlenül – írta Vig Dávid, az Amnesty International Magyarország (AI) igazgatója a szervezetnek a Népszavához eljuttatott közleményében. Ebben kiemelték:

„Több mint 10 hónappal azután, hogy az EU Bírósága megállapította, hogy a 2017-es civilellenes törvény ellentétes az uniós szabályokkal, az Országgyűlés ma végre hatályon kívül helyezte a megbélyegző és a civil szervezetek működését megnehezítő jogszabályt.”

Az AI szerint azonban sajnos ezzel egyszerre elfogadtak egy olyan új szabályozást is, amely újabb veszélyt jelent a független civil szervezetekre.

„A törvény felhatalmazza a közpénzek elköltését ellenőrző Állami Számvevőszéket (ÁSZ), hogy vizsgálja az évi 20 millió forintnál nagyobb törzstőkéjű egyesületeket és alapítványokat, kivéve a sport, nemzetiségi és vallási szervezeteket, annak ellenére, hogy egy részük az állami adóbevételek terhére jut kiugró mennyiségű közpénzhez. Félő, hogy egy esetleges ÁSZ ellenőrzés a kormány intézkedéseivel szemben kritikus szervezeteket fogja elsősorban érinteni, miközben a civil szervezeteknek valódi ráhatása nem lesz arra, hogy az ÁSZ mit ír róluk a jelentésében”– hangsúlyozta a civil szervezet.

A Népszava még áprilisban számolt be arról, hogy a kormány benyújtotta a külföldről támogatott civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvény eltörlését, de a szervezetek azért így sem nyugodhatnak meg teljesen.

Az MTI keddi jelentése szerint az Országgyűlés az Európai Unió Bírósága döntése alapján hatályon kívül helyezte a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló, 2017-ben elfogadott törvényt, és helyette előírta, hogy az ÁSZ évente tegyen közzé összefoglaló jelentést azokról az egyesületekről és alapítványokról, amelyek mérlegfőösszege eléri a 20 millió forintot. A képviselők 136 igen szavazattal, 30 nem ellenében és 20 tartózkodás mellett fogadták el az igazságügyi miniszter erről szóló javaslatát.

A köznevelési törvény egyéb módosítások mellett felhatalmazza a kormányt arra, hogy a későbbiekben is kijelölje a tankönyvellátási, -előállítási feladatokban közreműködő szervezetet.