;

Parlament;Soros;törvénymódosítás;Európai Bíróság;lex CEU;

- Módosították a Lex CEU-t

Bajor mintát emlegetnek a kormánypártok, de továbbra is Soros-egyetemről és a magyar törvények ellen indított kampányról beszélnek.

Bajor mintára módosította a Magyarországon működő külföldi egyetemek szabályozását az Országgyűlés 125 igen, 4 nem és 54 tartózkodó szavazat mellett a kormány előterjesztésére. A módosítással az Európai Bizottság Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárását követő, tavaly októberi európai bírósági döntésének tettek eleget.

A több mint fél évvel ezelőtti uniós bírósági döntésről a Népszava is beszámolt:

„Csaknem három évvel a kereset benyújtása után az Európai Unió Bírósága döntött: a Lex CEU néven elhíresült magyar törvénymódosítás több ponton is sérti az európai uniós jogot. Közben a Central-European University Budapestről Bécsbe költözött, így az ítélet már nem tudja visszaállítani az eredeti állapotot”

A nemzeti felsőoktatásról szóló törvényt 2017-ben, még az előző ciklusban módosította a Parlament „a Magyarországon működő külföldi egyetemek” ügyében, de valójában a CEU elüldözése érdekében.

Utóbbit támasztja alá, hogy Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a javaslat vitájában úgy fogalmazott:

„a több mint egy tucat Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézmény megfelel a jelenlegi hazai szabályozásnak, ugyanakkor a »Soros-egyetem« nem, és ahelyett, hogy törekedett volna megfelelni a törvényeknek, helyette inkább nemzetközi kampányt indított a magyar szabályozás ellen."

Szerinte a jogszabály-módosítás nem mentesíti a »Soros-egyetemet« a mindenkire egyformán érvényes magyar törvények betartása alól.

Az ismertetett törvénymódosítás – a bajor jogot alapul véve – eltérő szabályozást tartalmaz az Európai Gazdasági Térségben (EGT) székhellyel rendelkező, államilag elismert, külföldi felsőoktatási intézmények és a székhellyel nem EGT-államban rendelkező külföldi egyetemek Magyarországi működése között.

Kiemelték: a jövőben nem EGT-államban székhellyel rendelkező felsőoktatási intézmény csak akkor folytathat Magyarországon oklevelet adó képzési tevékenységet, ha a képzés a magyar felsőoktatási intézményekével egyenértékű. Továbbá a felvételi követelmények megfeleltethetők a magyarországi gyakorlatnak. Ugyancsak feltétel, hogy az oklevelet adó képzési tevékenységet az Oktatási Hivatal kérelemre engedélyezze; illetve az szerepeljen a magyar kormány és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam kormánya által kötött – a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűségéről szóló – nemzetközi szerződésben.

Kronológia2017. április Hatályba lépett a módosított felsőoktatási törvény (Lex CEU) 2017. április Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a Lex CEU miatt 2017. december Az Európai Bizottság keresetet indított az EU Bíróságán 2019. november A CEU Bécsbe költözött 2020. március Az EU Bíróságának főtanácsnoka az uniós joggal ellentétesnek ítélte a törvénymódosítást 2020. október Az EU Bírósága döntött: sérti az EU-s és a világkereskedelmi előírásokat a Lex CEU 2021. május A magyar Országgyűlés az EU Bírósága döntését követő fél évvel módosította a felsőoktatási törvényt

A szennyvízminták elemzése is a járvány leszállóágát jelzik.