Matolcsy György;Csizmadia Norbert;

- A magyar agy mindenek felett - Matolcsyék az ősiségre épülő kreativitásban látják a jövő gazda(g)ságát

A jegybankelnök és Csizmadia Norbert geográfus írása „az elmúlt tíz év” több mint ötszáz világraszóló magyar sikerét dolgozza fel.

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke és Csizmadia Norbert geográfus a növekedés.hu nevű portálon tette közzé „A jövő gazdagsága” című írást, amelyben a magyar múlt sikereinek forrásai fényében próbálják meg világosan láttatni a jövő gazdasági felzárkózásának magyar lehetőségeit.

Már a cikk elején leszögezték, hogy „többezeréves történelmünk során többször hoztunk létre világraszóló, az adott korban kiemelkedő teljesítményt”.

„Ideje felismernünk, hogy ezek döntően olyan forrásokból merítettek, amelyek nyelvünkben és kultúránkban élnek. Ezek a képességek minden bizonnyal a korábbi életmódok nyelvünkben és kultúránkban élő emlékei. Különlegességük, hogy DNS állományunk génjeihez hasonlóan, mémként képesek öröklődni, utazni az időben és hatni a térben”– kezdték az olvasó vezetését a távoli múltól a remélt jövőbe.

A részletekre térve, kifejtették, hogy „a nyelvi és kulturális kincsünk három nagy része a mozgáshoz, a képekhez és az élet működéséhez kötődő tudás”, és többezeréves eurázsiai történelmünk is  a mozgás, mozgatás és helyváltoztatás képességeire épült.

Mint azt megállapították:

„Erre a tudásra épült a Kárpát-medence ősi történelme és ez a tudás alapozta meg a 907-es katonai győzelmet az akkori Nyugat egyesült haderői felett, majd az Árpádok erős és virágzó államát a következő négy évszázadban.”

A szerzők Mátyás király 1490-ben bekövetkezett haláláig számítják hazánkat Európai nagyhatalomnak, amelyhez a fent említett örökletes képességekhez társuló hazai nemesfémbányászat is segített minket.

„Az államalapítástól eltelt 500 év tele van sikerekkel, a következő 500 év azonban kudarcokban gazdag. Ez megtört egy pillanatra, amikor 1867 után az európai ipari forradalom a vasútépítéssel betört a magyar gazdaságba”– szögezték le.

Mindezt a cikk írói annak tulajdonítják, hogy  „a közlekedés, tehát a mozgás forradalma felébresztette a nyelvben és kultúrában szunnyadó képességeket”. Felidézik a múlt századi világraszóló magyar teljesítményeket, Nobel-díjasaink sorát.

„A 20. század magyar szellemi sikerei már jelzik, hogy a 21. századdal kezdődő új 500 éves korszakban készen állunk az anyagi-gazdasági sikerre, a világ élvonalában működő magyar gazdaság megteremtésére, amit egy új jövőképre építhetünk”– vonták le a következtetést.

Mindennek megalapozását azonban nem másban, mint „az elmúlt tíz éveben” látják. Szerintük „csak az elmúlt tíz évben több mint 500 olyan egyéni és közösségi magyar siker született, amelyeknél bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk Európa és a világ legjobbjai közé tartozni”

Fel is sorolják tételesen a magyar sikerekeket a hibridautóktól , a zenei innovációs okoskottáig, a sportban az úszástól az ultramaratonfutásig, a zenei sikereinktől a hangszerkészítésig, a természetfotósainktól az animációig, az „egészségipari sikereinktől” a virágkötészetig, hogy végül idézhessék Ralph Moss Szent-Györgyi Albertről írott életrajzának megállapítását:

„Mindig vágyott a tudomány elefántcsont-tornyának békés nyugalmára, mégis újra meg újra barikádokon találta magát.”

A Magyar Nemzeti Bank (MNB), a gazdaság fűtése helyett elsődleges feladatára az elszabaduló pénzromlásra koncentrál, ennek érdekében hamarost kamatot is emelhet – nyilatkozta a Reutersnek Virág Barnabás, az MNB alelnöke.