önkormányzatok;törvényjavaslat;Böröcz László;eladások;bérlakások;

Illusztráció

- Egész tömböket tudnának szerezni töredékáron a kormánypárti ötlet alapján - a fideszes polgik is dühösek

A hivatalos adatok alapján országosan több mint százezer bérlakás zömét verhetik dobra, jóval áron alul.

A VIII. kerületben legalább 90 milliárdos, országosan pedig sok száz, de akár ezermilliárdos közvagyon töredékáron történő kiárusítását tenné lehetővé a Böröcz László fideszes országgyűlési képviselő által a múlt kedden a parlament elé benyújtott törvényjavaslat – becsülte meg a 24.hu a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján. Mint írták: 

„2019-ben 105 174 önkormányzati tulajdonú lakás volt Magyarországon, ennek mintegy fele Budapesten. Az évről évre csökkenő tendenciát jelzi, hogy ez a szám 2014-ben 113 209 volt. Ezek közül 2019-ben 84 237-et adtak bérbe az önkormányzatok.”

A KSH szerint amíg az önkormányzatoknak 2014-ben 17 milliárd 982 millió forint bevételük volt bérleti díjból, ez 2019-re 20 milliárd 316 millióra nőtt. Azaz miközben az önkormányzatok eladogatják a lakásaikat, a bérleti díjat összességében mégis növelni tudták.

„Budapesten a legmagasabb az önkormányzati lakások aránya a teljes ingatlanállományon belül. Beszédes ugyanakkor, hogy ez az arány a 2004-es 7,6 százalékról 2019-re 4,5 százalékra esett. A hivatalos statisztikák alapján úgy becsülhető, hogy a 80 ezres önkormányzati lakásnyi állomány jó részét értékesíthetik”– olvasható az összeállításban.

Kiemelték, azért jórészt, mert a Böröcz-féle javaslatban vannak kivételek: nem vásárolhatók meg például azok, amelyek bontásra vagy felújításra váró épületben vannak, a műteremlakások, a nyugdíjasházban lévők, illetve az elidegenítési tilalommal terhelt ingatlanok.

Pikó András, Józsefváros ellenzéki polgármestere kiemelte:

„Józsefvárosban 4300 önkormányzati lakás van, amiből 3400-ben laknak bérlők. Összesen 150 ezer négyzetméternyi ingatlan a tét, az árverések azt mutatják, hogy az önkormányzati lakások 450 és 700 ezer forint közti négyzetméteráron kelnek el, 600 ezer forintos átlagárral ez Józsefváros esetében 90 milliárdos vagyonelem.”

"Egy egész tömböt töredékáron tudnak majd megszerezni úgy, hogy megveszik a lakások egy részét, és elég különböző közgyűlési döntésekkel szép lassan kiszorítaniuk a többi lakót, hogy végül az övék az egész ház, hogy lebonthassák, és új társasházat építhessenek helyette. Ez is komoly kockázat.", hívta fel az ötlet egy újabb árnyoldalára a figyelmet Pikó.

Ahogyan azt a Népszava is megírta, a kormánypárton belül is hatalmas vitákat kavart a törvényjavaslat. Szombaton 25 szakmai szervezet jelezte, hogy elfogadhatatlan ez a terv, mert az önkormányzati bérlakások kiárusítása „szétszaggatja a szociális védőhálót.”

Fideszes polgármesterek is tiltakoztak, Budapest XVI. kerületének kormánypárti polgármestere, Kovács Péter például egyenesen „marhaságnak”, „mérhetetlenül igazságtalannak” nevezte a javaslatot. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere pénteken azt írta: „A jogbiztonságunk alapja, hogy kizárólag a tulajdonosnak – a vonatkozó esetben az önkormányzatnak – van joga saját vagyona tekintetében döntéseket hozni”.

Ugyancsak beszámoltunk arról, hogy Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnöke is tiltakozott a bérlakások áron aluli kötelező kiárusításáról szóló javaslattal kapcsolatban. Gémesi György színvonal alatti tákolmányként tekint az indítványra, amely még a piaci és a szociális bérlakások között sem tesz különbséget, mindent eladna. Szerinte a javaslat alkotmányos aggályokat is felvet.

Hátrányos helyzetű diákok találnak utat az érettségihez a miskolci Dr. Ámbédkar Középiskola révén, amelynek két vezetőjével, Derdák Tiborral és Orsós Jánossal a társadalom állami segédlettel történő kettéválasztásáról és a közmunka kiúttalanságáról is beszélgettünk.