Csak a sajtóból értesült a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége arról, miszerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) egy pénteken kiszivárgott levél alapján arra kérte az egészségügyi szakmai kollégium tagozati elnökeit, kedden 10 óráig válaszoljanak, hány fekvő- és járóbetegllátó intézményre és milyen földrajzi elosztással van szükség a szakmájukban.
A köztestület vezetősége örömét fejezte ki, hogy a kormány hosszú idő után hozzá akar látni az ellátórendszer szerkezetének meghatározásához, ám a tervezési metodikát nem tartják célravezetőnek.
Véleményük szerint itt nem szoros értelemben vett orvosszakmai kérdésekről, hanem ellátásszervezési és kapacitástervezési feladatokról van szó, ezért célszerű lett volna a forrásbiztosítás mellett szakértőket is bevonni. "Így, mindezek nélkül ez csupán látszat-konzultációnak, felelősség-áthárításnak tekinthető" - fogalmaznak. Egyúttal nem tartják eredményesnek azt a munkamódszert, hogy az egyes szakmák önállóan tervezik a szükséges kapacitásokat. A MOK úgy véli, ahhoz, hogy a tagozatok koherens, egybedolgozható anyagot készíthessenek, pontosabb megrendelésre lett volna szükség, meg kellett volna határozni az átalakítás célrendszerét.
A közlemény hangsúlyozza, a változások előkészítésénél figyelembe kell venni az ellátást nyújtó egészségügyi dolgozók lelki – mentális állapotát, a jogviszony törvény még elvarratlan szálai miatti feszültségeket.
"Az egészségügyi rendszer szerkezetének és működésének átalakítása nem halasztható, a Magyar Orvosi Kamara vezetése által is támogatott feladat. De ez csak abban az esetben lehet sikeres, ha előkészítése megfelelő szakmai és társadalmi konszenzuson alapul, és biztosítja a végrehajtásához szükséges egészségügyi dolgozók pályán maradását. " - zárul a Magyar Orvosi Kamara elnökségének állásfoglalása.