;

vallásszabadság;éves jelentés;amerikai külügyminisztérium;

- Szabadtéri börtönné változtatták Hszincsiangot

Kínát, Iránt, Mianmart, Oroszországot, Nigériát és Szaúd-Arábiát sorolta fel a vallásszabadságot legsúlyosabban sértő államok között Antony Blinken az amerikai külügyi tárca jelentését ismertetve.

Az amerikai külügyminiszter a tárcája által a vallásszabadság helyzetéről összeállított éves jelentés közzététele kapcsán azt mondta, hogy Kína átfogó megfigyelő rendszert működtet és kriminalizálja az egyházi tevékenységet. A dokumentum elkészítésére és nyilvánosságra hozatalára egy több mint húsz éves törvény kötelezi a tárcát. Akárcsak az emberi jogokat vagy a sajtószabadságot vizsgáló hasonló jelentések esetében, a bíráltak általában felháborodottan szokták visszautasítani a rájuk vonatkozó megállapításokat.

Blinken bejelentette, hogy a Falun Gong mozgalom tagjainak bebörtönzése miatt kitiltanak az Egyesült Államokból egy Ju Hui nevű csengtui tisztségviselőt. A sajtóértekezleten Daniel Nadel, a külügyi tárca vallásszabadsággal foglalkozó részlegének vezetője azzal vádolta Kínát, hogy „szabadtéri börtönné” változtatta  Hszingcsiang tartományt, ahol átnevelő táborokba zárják a muszlim vallású ujgurokat. Blinken egyetért elődje, Mike Pompeo megfogalmazásával, miszerint Kína Hszincsiangban emberiesség elleni bűntettet követ el és népirtást folytat. Az Egyesült Államok bírálta a más vallások hívei, például a tibeti buddhisták elleni fellépést is.

Bedózerolt ujgur temető

Oroszországnak a Jehova tanúi gyülekezethez tartozók, illetve a szélsőségességgel vádolt muzulmánok zaklatását és bebörtönzését rótta fel a jelentés. Irán pedig szintén zaklatja, megfélemlíti és őrizetbe veszi a keresztény, zsidó, Baha'i és más felekezetek híveit, sőt, az iszlám különböző ágaihoz, adott esetben akár a hivatalos síita irányzathoz tartozókat sem kíméli.

A korábbi amerikai állásponttól árnyalatnyit elhatárolódva Nadel azt mondta, hogy Pompeo egyfajta hierarchiát állított föl a különböző jogok és szabadságok között, az új kormányzat azonban ezt nem így gondolja. Blinken szerint a vallásszabadság nem érvényesülhet teljes mértékben ott, ahol nem tisztelik az egyéb emberi jogokat, másrészt a hívők jogainak megsértése az összes többi szabadságot is veszélyezteti. A külügyminiszter aggodalommal szólt arról, hogy az Egyesült Államokban és Európában is erősödik az antiszemitizmus, illetve az iszlámellenesség.

Antony Blinken
Megfélemlítő kampány Pápai Gábor ellenAz amerikai jelentés minden országról részletekbe menő beszámolót tartalmaz. A hazánkkal foglalkozó hosszú fejezet aprólékosan leírja a vallásszabadság törvényi szabályozását és intézményi hátterét. Sok más eset mellett megemlíti, hogy az állam megfelezte az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség iskoláinak támogatását, az iszlám közösség továbbra sem létesíthet temetőt, zsidó szervezetek pedig sérelmezték, hogy a kötelező iskolai olvasmányok közé antiszemita szerzők műveit is felvették, miközben kikerült a Nobel-díjas, holokauszt-túlélő Kertész Imre. A jelentés Soros György nevének említése nélkül kitér Orbán Viktor egyik rá vonatkozó kétértelmű nyilatkozatára és tényszerűen ismerteti a Pápai Gábor lapunkban megjelent, egyesek által vallásellenesnek bélyegzett karikatúrája körüli vitát. Az utóbbiról szóló passzus ezzel záródik: „A kormányközeli média megfélemlítőként jellemzett kampányt indított Pápai ellen; a Szent Korona rádió például arra kérte hallgatóit, hogy osszák meg a lakcímét, mert ’sokan vannak, akik meg szeretnék látogatni’.”    

A mutációt 16 indiai diáknál azonosították.