;

Izrael;mecset;összecsapások;

- Több százan megsebesültek a jeruzsálemi összecsapásokban

Több tízezer muzulmán hívő barikádozta el magát vasárnap éjjel az Al-Aksza mecsetnél, akik köveket gyűjtve készültek szembeszállni az izraeli biztonságiakkal.

Több százan megsebesültek Jeruzsálemben az Al-Aksza mecsetnél zajló összecsapásokban – jelentette a Háárec című izraeli újság honlapja hétfőn.

A Vörös Félhold arab mentőszolgálat több száz sebesültet jelentett az ostrom alatt álló mecsetben, ahol a muzulmán hívők elbarikádozták magukat.

Ötven sérültet Kelet-Jeruzsálem kórházaiba szállítottak, másokat a mecseteknél létrehozott ideiglenes ellátóhelyeken ápolnak.

Mamun Abbaszi, a Vörös Félhold szóvivője szerint az izraeli rendőrséggel folytatott összecsapásokban számos palesztin súlyosan megsebesült, és a rendőrség megakadályozza az egészségügyi személyzet bejutását a Templom-hegyre, arab nevén a Haram al-Sarif teraszra.

A helyi média hétfőn arról számolt be, hogy újabb összecsapások zajlanak Jeruzsálemben az Al-Aksza mecsetnél, és további zavargásoktól tartanak a hétfői Jeruzsálem-napon, amelyen Kelet-Jeruzsálem 1967-es izraeli elfoglalását ünneplik az izraeliek.

Több tízezer muzulmán hívő barikádozta el magát vasárnap éjjel a mecsetnél, akik köveket gyűjtve készültek szembeszállni az izraeli biztonságiakkal. Az izraeli rohamrendőrök hétfő reggel behatoltak a Templom-hegyre, és tömegoszlató fegyverek, füstbombák és könnygáz, valamint gumilövedékek bevetésével vették fel a harcot a mecsetekbe szorult, hitük szerint az iszlám Mekka és Medina után harmadik legszentebb helyét, az Al-Akszát védő arab hívőkkel.

A Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet szerint mintegy nyolcezren vannak hétfő reggel az Al-Akszában és a mellette található mecseteknél. A rendőrség óvintézkedésként megtiltotta zsidók számára a látogatást a Templom-hegyen, ahol az óváros elfoglalásának évfordulóján, a Jeruzsálem-napon reggeli körsétát szoktak tenni az utóbbi években jobboldali csoportok. Több tucat izraeli jobboldali nacionalista a kapuknál követelte beengedését. Köztük volt Itamár Ben-Gvir is, a Zsidó Erő (Ocma Jehudit) nevű, szélsőségesen nacionalista és arabellenes, a hírhedt Meir Kahane rabbi tanításait követő párt elnöke, aki a Vallásos Cionisták nevű pártszövetség egyik vezetőjeként a március 23-i választásokon bejutott az izraeli parlamentbe. Itamár Ben-Gvir kijelentette, hogy ezen a héten tiltakozásul nem vesz részt a kneszetben a szavazásokon, miután Jeruzsálem-napon nem engedték meg a reggeli vizitjét a zsidók i.sz. 70-ben lerombolt egykori Szentélyének helyén, a Templomhegyen.

Éjszaka telefonbeszélgetést folytatott egymással az izraeli és az amerikai nemzetbiztonsági tanács vezetője, amelyen Meir Ben-Sabat azzal utasította el amerikai kollégája, Jake Sullivan a nyugalom helyreállítását sürgető aggodalmait és kéréseit, hogy a Biden-kormánynak és a nemzetközi közösség többi tagjának nem szabad beavatkoznia a jeruzsálemi válságba.

– Izrael a szuverenitás és a felelősségvállalás alapján kezeli a jeruzsálemi eseményeket, függetlenül a palesztin provokációktól, és ha az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség segíteni akar a nyugalom helyreállításában, akkor a palesztin oldal felbujtó elemeire kell nyomást kell gyakorolnia– állította Meir Ben-Sabat.

A reggeli templom-hegyi sétát nem engedélyezték, de a szintén hagyományos délutáni zászlós felvonulást egyelőre nem változtatták meg az izraeli hatóságok, noha a védelmi szervek vezetői arra figyelmeztették a politikai vezetőket, hogy lángba boríthatja Kelet-Jeruzsálemet, és eszkalációhoz vezethet a térségben, ha hétfőn a szokásokhoz híven rendezik meg a menetet. A magas rangú biztonsági tisztviselők szerint meg kell változtatni a hagyományos, izraeli zászlós zászlós felvonulás időpontját, vagy legalább csökkenteni kell résztvevőinek számát, valamint módosítani kell a menet útvonalát, ugyanis az a korábbi években az óváros túlnyomórészt arabok lakta negyedeiben haladt.

Már pénteken és szombaton is összecsapások voltak a palesztinok és az izraeli rendőrök között Jeruzsálemben. Ferenc pápa vasárnap déli beszédében azonnali „testvéri megoldást” és a jeruzsálemi összecsapások befejezését sürgette.

Melinda Gates azután lépett kapcsolatba ügyvédeivel, hogy kiderült: férje és Jeffrey Epstein számos alkalommal találkozott.