lehallgatás;egészségügyi dolgozók;megbízhatósági vizsgálat;

Képünk illusztráció.

- Mégis lehallgathatók az egészségügyi dolgozók?

Legalábbis erre a következtetésre jutott a Párbeszéd politikusa, Szabó Tímea.

"A Belügyminisztérium ma azt válaszolta a kérdésemre, hogy igenis lehallgathatják és megfigyelhetik az orvosokat, ápolókat a hozzájárulásuk nélkül is! Ez teljesen aránytalan intézkedés, ráadásul diszkriminatív is" - írta péntek délutáni posztjában a Párbeszéd társelnöke. 

Szabó Tímea szerint "a világon nincs olyan hely, ahol orvosokra, ápolókra szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint a rendőrökre! De mégis van: Magyarország!"

Emlékeztetett, hogy néhány hete a kórházakban alá akartak íratni a dolgozókkal egy nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy megbízhatósági vizsgálatnak vetik őket alá. Ez azt jelenti, hogy lehallgathatják a telefonjaikat és titkos adatgyűjtést végezhetnek velük szemben. Szerinte a törvényt kijátssza ez az intézkedés. Éppen ezért az ellenzéki politikus az Alkotmánybírósághoz fordul. "Mondja ki a testület, hogy lehet-e lehallgatásban, megfigyelésben különbséget tenni a rendőrök és az orvosok között. Pontosan tudom, hogy nem. Ezért tovább küzdök. A kormány pedig térjen észhez: 

ennek az lesz az egyenes következménye, hogy még több orvos és ápoló menekül el a betegellátásból. Azt pedig már nem bírja ki ez az ország"- zárta bejegyzését Szabó Tímea.

A már említett válaszban egyébként Kontrát Károly belügyi államtitkár azt írja, azok a dolgozók, akik az egészségügyi szolgálati viszony hatálya alatt állnak, velük szemben a megbízhatósági vizsgálat is elvégezhető.

Ugyanakkor pár napja a Nemzeti Védelmi Szolgálat vezetője a Magyar Nemzetben arról beszélt, nincsen alapja azoknak a feltételezéseknek, amely szerint megfigyelnék az egészségügyi dolgozókat. Bolcsik Zoltán a kormánylapban azt mondta, kizárólag a szervezet tisztje és az ellenőrzés alanya közti interakciót rögzíthetik titkosan. Utóbbiba nem tartozik bele a telefonlehallgatás, a lakás átkutatása vagy az illető megfigyelése. "Az érintettek félelmeire azt tudom válaszolni, hogy a megbízhatósági vizsgálatoktól sem félni, sem azokra felkészülni nem kell! Ha valaki a hivatásának, esküjének megfelelve végzi a munkáját, akkor semmilyen joghátrány nem érheti, így aggódnia sem kell, hogy ez most egy integritásteszt vagy sem" - fogalmazott.

Arról pedig, hogy a szervezet miképp ellenőrzi, fogadnak-e el hálapénzt az orvosok, a Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztályának vezetője nyilatkozott lapunknak, amelyet ide kattintva olvashat el.

Bírói engedélyhez kötött eszköz nem használható a megbízhatósági vizsgálat soránA Megbízhatósági vizsgálatot a Rendőrségi Tv. szabályozza (VII. fejezet, 65/A. paragrafus 1. bekezdés): "A rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve a megbízhatósági vizsgálat során bírói engedélyhez kötött eszközt nem alkalmazhat." Bírói engedélyhez kötött a poloskázás, a rejtett kamera, a telefon lehallgatása és az e-mailek figyelése. A Nemzetbiztonsági tv. szerint nemcsak az egészségügyi dolgozók, bárki lehallgatható, amennyiben alapos a gyanú, hogy kémked, szervezett bűnözéssel vagy terrorizmussal foglalkozik a szabadidejében, ám akkor is bírói engedély alapján.

Hivatalosan július 23-án kezdődnek a játékok, de Japánban egyre több a fertőzött és a lakosság körében is mind nagyobb az elutasítottsága.