A nők nagyobb arányban vesznek részt az éves bőrgyógyászati szűrésen, és tájékozottabbak is a melanomával és általában a bőrdaganatokkal kapcsolatban, mint a férfiak – derült ki abból a kutatásból, amelyet a a május 7-i melanoma világnap alkalmából a PrimaMedica Egészségközpontok megbízásából készített a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft.
A vizsgált 500 fős mintában 1 százalék alatti a személyes érintettség, és a megkérdezettek 71 százaléka tisztában volt azzal, hogy a melanoma a korai felismerés után kimetszéssel gyógyítható lehet. Érdekes azonban, hogy ezen a téren a nők jelentősen tájékozottabbak, mint a férfiak – valószínűleg a magasabb szintű általános egészségtudatosság miatt. A válaszadók közel ötöde (19%) tudta, hogy áttét esetén sugárkezelésre is szükség lehet, viszont 7 százalék úgy vélte, a melanoma „természetes” módszerekkel, vagyis gyógynövény tinktúrákkal, vitaminokkal, vegetáriánus étkezéssel meggyógyítható – ami tévhit. A megkérdezettek 21 százaléka nem tudott válaszolni arra a kérdésre, gyógyítható-e a melanoma.
Anyajegyszűréssel korán felismerhető és kezelhető lehet a melanoma is. „Úgy tapasztaljuk, hogy a páciensek döntő többsége tisztában van vele, hogy a melanoma és más bőrdaganatok legfontosabb rizikófaktora a napsugárzásnak való kitettség, a szoláriumhasználat és a sok anyajegy megléte, és a kutatás is ezt igazolta” – hangsúlyozta Borbola Kinga, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, kozmetológus, klinikai onkológus.
Meglepő, hogy viszonylag sokan, a válaszadók több mint fele azt is tudta, hogy a többszöri, akár súlyos leégés, főleg a 18 éves kor alatt elszenvedett, is rizikófaktor. Egy amerikai kutatás szerint a 28 éves kor alatt szerzett, ötnél több leégés 80 százalékkal növeli a melanoma kialakulásának esélyét.
A megkérdezettek 40 százalékának arról is volt tudomása, hogy a világos bőr, haj, szem is kockázati tényező. Ezzel szemben mindössze 27 százalék volt tisztában azzal, hogy a családi halmozódás is fokozott rizikónak számít. Azoknak, akiknek rokonai között előfordult bőrdaganat, akkor is fontos lenne a rendszeres bőrrákszűrés, ha nincs figyelmeztető változás az anyajegyeikben. Ha pedig bármilyen változás mutatkozik egy anyajegy színében, formájában, kontúrjaiban, ha az anyajegy vérzik, átalakul vagy teljesen elüt a többi anyajegytől, mindenképpen meg kell mutatni azt bőrgyógyásznak.
Megelőzés és ellenőrzés
A felmérés szerint a megkérdezettek negyede tart valamennyire a melanoma kialakulásától, a nők 16 százaléka nagyon fél ettől, míg a férfiaknál ez csak 7 százalék.
„Valóban igaz, hogy a bőrdaganatok közül talán a melanomától rettegnek leginkább a páciensek. Ezért is meglepő, hogy a kutatásból az látszik: 11 százalékuk nem figyel a fényvédelemre városi séta vagy nyaralás alatt. Persze örülhetünk annak, hogy ezek szerint közel 90 százalék használ ilyen termékeket, de a cél az lenne, hogy ez mindenki számára természetes legyen már gyermekkortól kezdve, kora tavasztól késő őszig, de akár a téli sportok során is” – hangsúlyozta Borbola Kinga.
„Ugyancsak nem lehet eléggé hangsúlyozni az anyajegyek ellenőrzésének szerepét, hiszen ez esetben is igaz, hogy
Ezért is nagyon kevés, hogy a válaszadóknak csupán 55 százaléka vesz részt évente anyajegyszűrésen, és 14 százalékuk gondolja úgy, elég csak akkor orvoshoz fordulni, ha nagyon feltűnő változás mutatkozik egy anyajegynél. Ma már olyan lehetőségek állnak rendelkezésünkre, mint a teljes testtérképes anyajegyszűrés, amivel objektivizálni tudjuk a tényleges vagy vélt változásokat, esélyt adva a rosszindulatú elfajulás korai felismerésének” – hangsúlyozta a szakorvos.
10 dolog, amit tudni kell a melanomáról
Annak, hogy a rosszindulatú bőrdaganatok gyakorisága az elmúlt években rohamosan nő, oka többek között a fokozott UV-sugárzás, a megváltozott környezeti hatások, az életmód, valamint az átalakuló nyaralási szokások. Statisztikák szerint a melanomában való megbetegedés valószínűsége egyes országokban – például az Egyesült Államokban – az elmúlt 70 év során mintegy hússzorosára nőtt. A melanoma az egyik legagresszívebb az összes daganattípus közül, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése.
„Nagyon fontos, hogy már a legapróbb bőrelváltozáskor felkeressük a szakorvost, hiszen a korai stádiumban diagnosztizált melanoma nagy eséllyel gyógyítható. Mint a legtöbb betegségnél, a bőrráknál sem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát, ezért fordítsunk fokozott figyelmet a megfelelő fényvédelemre és a napozásra vonatkozó szabályok betartására, a szolárium kerülésére és a rendszeres szűrővizsgálatra. Az elváltozásokat semmiképp se próbáljuk házi módszerekkel kezelni, hiszen ezzel csak árthatunk magunknak. Ha sok anyajegy található rajtunk vagy a családban előfordult már melanoma, abban az esetben fokozottan indokolt a rendszeres szűrés” – mondta Preisz Klaudia, PhD, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.
A megelőzés érdekében érdemes tisztában érdemes tisztában lennünk:
1. Évtizedenként megduplázódik a melanomások száma
Hazánkban évente több mint 2000 új betegnél diagnosztizálják a melanomát. Szomorú tény, hogy évente félezer körül van azok száma, akik túl későn fordulnak orvoshoz, és már nem lehet megmenteni az életüket.
2. A melanomára való hajlam öröklődhet
Akiknek a családjában előfordult a betegség, azoknak még jobban kell vigyázniuk magukra, fontos, hogy rendszeresen járjanak szűrővizsgálatra. A rizikót fokozza a bőrtípus: különösen azok veszélyeztetettek, akiknek világos a bőrük és a hajuk, illetve akiknek vörös a hajuk és szeplősek.
3. A fiatalon is kialakulhat
Jóllehet a betegség leginkább a 40 év fölöttieket érinti, egyre nagyobb számban fordul elő a 20-30-as korosztálynál is. A 25-29 évesek körében ez a leggyakoribb rákfajta, a 15-29 évesek között pedig a második.
4. A bőr nem felejt
Kevesen tudják, hogy ha az évek során többször leégtünk, esetleg hólyagok is kialakultak a bőrégés helyén, nagyobb az esély az elváltozásra. A bőr látszólag meggyógyul, de az ártalmak összeadódva raktározódnak.
5. Sokszor nem is anyajegyen jelenik meg
A betegség kialakulhat már meglévő anyajegyből, de nagyobb százalékban anyajegymentes bőrfelszínen, ép bőrön jelenik meg.
6. A naptejek sem védenek teljesen
A rákképződéshez vezető DNS-károsodás a bőr „leégése” nélkül is bekövetkezhet idült fényártalom hatására. A melanoma kivédése szempontjából fontos a túlzott napozás kerülése, és a megfelelő védőruházat, kalap, UV-szűrős napszemüveg viselése, a fényvédőkrémek használata. Utóbbiak faktorszáma arra utal, hogy az adott készítmény hányszorosára növeli azt az időt, amennyit lepirulás nélkül tölthetünk a napon, ugyanakkor az 50+ faktorszám sem garantálja a teljes védelmet. A magas faktorszámú krémet is másfél óránként ajánlott újra felkenni, illetve nem árt, ha fürdőzés után is megismételjük a műveletet. Fényvédő krémre nemcsak a strandon van szükség, hanem bármilyen kültéri program esetén is védeni kell vele a szabadon hagyott bőrfelületeket, hiszen nem csupán verőfényes időben kell számítani káros sugárzásra, mivel a vékonyabb felhőrétegen is áthatolnak a sugarak. A tükröződő sima felületek, például a víz, beton, jég, hó felszínéről visszaverődnek a sugarak, így ezek megtöbbszörözik az erejüket.
7. Nincs biztonságos szolárium
Arra a kérdésre, hogy létezik-e olyan szolárium, amely garantáltan nem károsítja a bőrt, a szakemberek röviden nemmel válaszolnak, hiszen minden szolárium használata kockázattal jár. A bronzbarna bőrre vágyók között elterjedt vélekedés az is, hogy a mesterséges napfürdő még mindig egészségesebb, mint a természetes napozás. Nincs azonban ilyen különbség: az ultraibolya, vagyis az UV-sugárzás károsítja a bőrt, függetlenül attól, hogy az a szolárium fénycsöveiből vagy a természetes napfényből származik.
8. A melanoma tünetei a betegség korai stádiumában jelentkeznek
A legtöbb daganattípus csak akkor okoz tüneteket, ha előrehaladott stádiumban van a betegség. A melanoma nem ilyen. A legjellemzőbb tünetei, mint például az anyajegy színének és formájának változása, már a betegség korai stádiumában jelentkeznek. Ha elváltozásokat tapasztalunk rajtuk vagy a bőrünkön, azonnal forduljunk szakorvoshoz!
9. Évente kell szűrni
Ha sok anyajegy található a testünkön, ajánlott az évenkénti rendszeres szűrővizsgálat. Ám akkor sem érdemes halogatni a vizsgálatot, ha valamelyiken elváltozást tapasztalunk vagy új, pigmentált növedéket veszünk észre a bőrünkön. Az időben diagnosztizált daganatnál jóval nagyobb, akár százszázalékos a gyógyulás esélye.
10. A melanomaszűrés fájdalommentes és gyors
A vizsgálatot dermatoszkóppal vagy olyan videodermatoszkóppal végzik, amely felnagyítja az anyajegyek képét és a segítségével lefényképezhető, rögzíthető a bőr és az anyajegyek állapota. A gyanús bőrképletekről nagy felbontású felvételeket készítenek, amelyeket számítógép elemez, rögzít, hogy egy későbbi állapottal bármikor összehasonlítható legyen.