Bulgária;parlamenti választások;Rumen Radev;

- Működő ellenzéki együttműködés - Kiírták a bolgár választásokat

Utolsó előtti felvonásához közeleg a szófiai politikai dráma. Rumen Radev államfő július 11-ére írta ki a választásokat.

Visszaadta a kormányalakítási megbízást a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) Rumen Radev államfőnek. Az elnök szerdán feloszlatta a parlamentet és új választásokat írt ki július 11-re. Addig Bulgáriának az elnök által kinevezett hivatalnok kormánya lesz. A helyzetet az okozta, hogy az egy hónappal ezelőtti parlamenti választáson patthelyzet alakult ki. Az eddigi kormánypárt, a jobbközép Polgárok az Európai Bulgáriáért (GERB) ugyan megőrizte első helyét, de sok szavazatot vesztett, jobboldali-nacionalista koalíciós partnerei pedig kihullottak a nemzetgyűlésből. Hátrább szorult az eddigi balközép váltópárt, a BSZP is, a második helyre egy újonnan alakult protesztpárt, a Van ilyen nép (ITN) került. Ezt a homályos politikai profilú szervezetet egy Szlavi Trifonov nevű popzenész, tv-showman, szórakoztatóipari vállalkozó jegyzi, s rajta kívül még két másik új párt is bejutott a nemzetgyűlésbe.

Ezek az új politikai erők a tavaly hónapokig tartó korrupcióellenes tömegtüntetések nyomán keletkeztek. A mozgalmak Boriszov és az egész politikai status quo ellen főleg fiatalokat vittek az utcára.

Bulgáriában az elmúlt évtizedekben jobbközép és balközép kormányok váltották egymást, néha (nyílt vagy titkos) koalícióban a török-muzulmán kisebbség nevében fellépő Mozgalom a jogokért és szabadságért (DPSZ) párttal. Ez volt a status quo, amely mögött ott volt az oligarchauralom, a szervezett bűnözés és a politika összefonódása, az EU-s pénzek lenyúlása és az orosz gazdasági-politikai-bűnözői befolyás. A legutóbbi választásokkal előállt parlamenti matematika azt diktálta, hogy az eddigi politikai status quo-t tagadó pártok egyedül nem tudtak volna kormányt alakítani. Azt azonban egyetlen – se régi, se új - erő sem vállalta, hogy koalícióba lépjen a GERB-bel. 

Boriszov eddig Nyugat-barátnak festette magát, de az általa irányított szervek csak lemondása után álltak elő a leleplezéssel: orosz ügynökök robbantottak néhány éve bulgáriai fegyverraktárokban. Korábban a hivatalos szervek leállították a nyomozást Emilijan Gebrev bolgár fegyverkereskedő megmérgezése ügyében is. Gebrev és az ukránokkal kötött 2014-es ügyletei akkor kerültek ismét a nyilvánosság elé, amikor a csehek az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU ügynökeit vádolták meg két 2014-es csehországi robbantással. A cseh raktárban Gebrev Ukrajnának szánt áruját tárolták.)

Boriszov magára maradt, pártja elszigetelődött, most már a BSZP és a DPSZ is a protesztpártokkal halad egy úton. Ennek a lényege az, hogy több pontban is változtassanak a választási rendszeren, új központi választási bizottságot (CIK) alakítsanak és módosítsák a bírói-ügyészi szervezetet. 

Boriszov ugyanis létrehozott egy külön „korrupcióellenes” speciális ügyészi és bírósági rendszert, amelyet ellenfelei politikai eszköznek tartanak.

A menetrendet azonban most már Szlavi Trifonov stábja diktálja. A cél egy új parlamenti többség létrehozása. Könnyebb lesz szavazniuk a külföldön élő-dolgozó bolgár állampolgároknak, közben szavazógépeket és videóellenőrzést vezetnek be a csalások ellen. A módosítások a protesztpártoknak kedveznek, de a DPSZ-nek is megfelelnek, hiszen sok szavazójuk van Törökországban. A hivatalnokkormánytól azt várják, hogy megfossza Boriszovot és pártját az állami eszközökkel folytatott állandó politikai kampány lehetőségétől.

A médiaszabadság tekintetében nehéz lesz változtatni, mert Bulgária ebben még Magyarországnál is gyászosabb helyen áll az összes nemzetközi listán. Rumen Radev köztársasági elnök mindenesetre gyorsan aláírta a törvényeket és elkezdte az új CIK kinevezésével kapcsolatos konzultációt. Novemberben pedig elnökválasztás is lesz Bulgáriában.     

Balkáni vezérpártA GERB Bojko Boriszov eddigi kormányfő saját maga alakította pártja. Az orbáni Fideszhez hasonlóan ez is "vezérpárt", amely egy személytől függ. Eszmeileg üres, néha elővesznek nacionalista jelszavakat, egyszerre használják a cári és Zsivkov-idők iránti nosztalgiát. Fő célja a hatalom megőrzése, az állami és európai erőforrások folyamatos csapolása. A Boriszov-rezsim lényege a korrupció. Nem véletlen, hogy Bulgáriának nem sikerült bekerülnie az áhított Schengen-zónába: a nyugat-európai tagállamok túl kockázatosnak tartották beengedni. Elég csak a nagyvonalúan osztogatott bolgár útlevelekre gondolni, vagy azon korrupciós ügyekre, amelyekben határőrizeti és vámtisztviselők voltak érintettek. Ezek mellett Oroszország túlméretezett gazdasági-politikai jelenléte is aggasztó tényező lehetett.

A "szupercsütörtöki" történések közül három bilincseli le leginkább a közvéleményt.