;

koronavírus;halálozások;Kásler Miklós;indiai variáns;

Védőfelszerelést viselő orvos az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályán

- Kásler Miklós szerint volt olyan intenzív osztály, ahol a betegek 80 százaléka meghalt

Már határainknál dörömböl a koronavírus indiai variánsa, és egyelőre azt sem tudjuk, hogy miként reagál az elérhető vakcinákra.

Meglepő őszinteséggel számolt be Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a hazai kórházakban általa is megtapasztalt súlyos helyzetekről - írja az atv.hu. A Spirit FM Exkluzív Novák Andrással című műsorában elhangzott,

„az orvosok és a nővérek azzal szembesültek, hogy egyre fiatalabb betegeket hoznak egyre súlyosabb állapotban, és mivel célzott terápia nincs, csak tüneti kezelés van, illetve tapasztalati alapon folyik a terápia a központi irányelvek szerint, nem tudták a betegeiket meggyógyítani. Volt olyan kórház, ahol az intenzívosztályon lévők 80 százalékát elveszítették, máshol ez csak 50 százalék volt.”

A miniszter szólt arról is, hogy miközben Indiában soha nem látott méreteket öltött a koronavírus-járvány pusztítása, és naponta dőlnek meg a fertőzési, valamint a halálozási rekordok, addig az úgynevezett indiai mutáns elérte az európai kontinenst. Kiemelte:

„A koronavírus indiai variánsának jelenlétét igazolták már Spanyolországban, Ausztriában és Romániában is. Járványügyi szakértők pedig egyöntetűen vallják, hogy ez a mutáns sem fog megállni a magyar határnál.”

Kásler Miklós szerint nem is a fertőzés gyorsasága az, ami aggasztó, hanem, hogy a betegség lefolyása úgy tűnik a jelek alapján, hogy súlyosabb. Azt pedig, hogy a vakcinákra hogy reagál, ezt pontosan jelen pillanatban nem tudják megítélni.

Azt azonban biztatónak tartja, hogy a vírus reprodukciós tényezője, tehát, hogy egy ember hány másikat fertőz meg, az most már az ötödik napja 0,76 százalék, tehát „lecsengőben van” a járvány harmadik hulláma. A tárca összesített adatai szerint egyébként a második hullám kilencszer agresszívabb volt a fertőzések számát tekintve az elsőnél, míg a harmadik hullám pedig a másodikhoz képest 160 százalékkal.

A törvényszék egy előkészítő ülést tűzött ki, amelyre mindegyik vádlottat idézte.